Wynikiem 2:3 (0:1) zakończył się sobotni mecz Ruchu Chorzów z Widzewem Łódź w ramach 29. kolejki PKO BP Ekstraklasy w piłce nożnej. Mecz na żywo oglądało 50 087 widzów, a tym ponad 19 tys. sympatyków ekipy przyjezdnej. Jak napisał Ruch Chorzów w mediach społecznościowych, sobotni mecz miał "najwyższą frekwencję w polskiej piłce klubowej w XXI wieku - i zarazem najwyższą w ekstraklasie od 1975 roku!".

Piłkarze Ruchu Chorzów na Stadionie Śląskim przegrali z Widzewem Łódź 2:3 (0:1) w sobotnim meczu 28. kolejki ekstraklasy. Gra była kilka razy przerywana z powodu zadymienia stadionu. Na trybunach zasiadło 50 087 osób.

Sentymentów nie było

Przed sobotnim spotkaniem chorzowski beniaminek zamykał tabelę, więc komplet punktów był mu bardzo potrzebny. Tymczasem mecz, który odbywał się przez większość czasu w dokuczliwym deszczu, gospodarze zaczęli fatalnie. Już pierwsza akcja łodzian przyniosła im prowadzenie. Na pole karne dośrodkował z prawej strony Jordi Sanchez - piłka co prawda uciekła Bartłomiejowi Pawłowskiemu, ale skutecznie zaasekurował go Luis da Silva i trafił do siatki.

Groźne były też kolejne ataki gości - po uderzeniu Pawłowskiego bramkarz Ruchu interweniował przy "wsparciu" poprzeczki. Drużyna trenera Janusza Niedźwiedzia miała problemy z wypracowaniem pozycji strzeleckich. Jedną, bardzo dobrą, zmarnował Łukasz Moneta, pudłując z kilku metrów.

Szkoleniowiec chorzowian poprzednio pracował w Widzewie, z którym awansował do ekstraklasy. Obrońca "Niebieskich" Patryk Stępiński grał w łódzkim klubie ponad 6 lat, pełniąc tam też rolę kapitana. Zapowiadał, że sentymentów w sobotę nie będzie i tak się stało.

Przerywany mecz

Drugą część rozpoczął potężnym uderzeniem zza pola karnego Patryk Sikora, bramkarz gości nie dał się zaskoczyć, a po chwili wraz z kolegami cieszył się z podwyższenia prowadzenia. Łodzianie drugiego gola zdobyli w kuriozalnych okolicznościach. Ich golkiperowi Dante Stipicy udało się zapobiec rzutowi rożnemu dla rywali po zagraniu Stępińskiego, tyle, że wybił piłkę wprost pod nogi Sancheza. Napastnik łodzian bez problemu skorzystał z prezentu.

W 70. minucie sędzia musiał przerwać mecz z racji zadymienia boiska po "pokazie pirotechnicznym" na trybunach.

Krótko po wznowieniu gry Miłosz Kozak wykorzystał podanie innego z rezerwowych Adama Vlkanovy i pokonał bramkarza rywali, dając nadzieję miejscowym kibicom. Pod koniec podstawowego czasu gry konieczna była ponowna (w sumie czwarta) przerwa. Tym razem dymu było tyle, że arbiter zaprosił piłkarzy do szatni na ponad kwadrans. W doliczonych 15 minutach częściej atakowali chorzowianie, ale gola zdobyli przeciwnicy.

Po zagraniu ręką obrońcy Ruchu Josemy sędzia podyktował rzut karny, wykorzystany przez Pawłowskiego.

"Niebiescy" grali w osłabieniu po kontuzji Tomasza Wójtowicza i braku możliwości dokonania zmiany. Mimo to zdążyli jeszcze odpowiedzieć trafieniem Kozaka, ostatecznie przegrali 2:3.

Kibice pożegnali ich okrzykami "głowa do góry"

Pierwszy taki mecz od 7 lat

Ponieważ kibice Widzewa i Ruchu od lat żyją w zgodzie, na trybunach nie było w sobotę podziału na "gospodarzy" i "gości". Mecz na żywo oglądało 50 087 widzów, w tym ponad 19 tys. sympatyków ekipy przyjezdnej

Poprzedni rekord (41 567) padł podczas spotkania Lecha Poznań z Legią Warszawa 19 marca 2016.

Jak napisał Ruch Chorzów w mediach społecznościowych, sobotni mecz miał "najwyższą frekwencję w polskiej piłce klubowej w XXI wieku - i zarazem najwyższą w ekstraklasie od 1975 roku!".