Polskie piłkarki z kolejną porażką w Lidze Narodów. "Biało-Czerwone" nie podniosły się po wyjazdowej przegranej z Islandią i uległy w Gdyni Austriaczkom 1:3 (0:1). Fantastyczną bramkę dla Polski zdobyła Ewelina Kamczyk. Rozgrywki Ligi Narodów są eliminacjami do przyszłorocznych mistrzostw Europy.

Obie drużyny przegrały w piątek swoje pierwsze grupowe mecze dywizji A Ligi Narodów. Polki uległy w Kopavogur Islandii 0:3, natomiast Austriaczki, chociaż prowadziły 2:0, poniosły porażkę w Linzu z Niemkami 2:3. W Gdyni pierwsze punkty zdobyły Austriaczki, które triumfowały 3:1.

W porównaniu do pierwszej grupowej konfrontacji trenerka gospodyń Nina Patalon dokonała dwóch zmian - między słupkami zamiast Kingi Szemik stanęła Katarzyna Kiedrzynek, a w ataku w miejsce Kayly Adamek zagrała Klaudia Jedlińska.

Od początku obie drużyny narzuciły szybkie tempo, ale to przyjezdne osiągnęły optyczną przewagę. W 14. minucie z dystansu przymierzyła Sarah Puntigam, jednak Kiedrzynek bez problemu poradziła sobie z tym uderzeniem.

60 sekund później polska golkiperka musiał wyciągać piłkę z bramki. W tej sytuacji zagapiła się defensywa Biało-Czerwonych, Celina Degen zagrała w pole karnej do nieobstawionej Puntigam, a pomocniczka i kapitan gości ładnym uderzeniem lewą nogą zapewniła swojej drużynie prowadzenie.

W rewanżu dynamicznie ruszyła lewą stroną Martyna Wiankowska, jednak żadna z jej koleżanek nie zdołała dojść do podanej wzdłuż linii końcowej piłki. W 41. minucie gospodynie zmarnowały zdecydowanie lepszą okazję do wyrównania. Po zagraniu Ewy Pajor Natalia Padilla znalazła się sama przed bramkarką rywalek, ale z 10 metrów trafiła w Manuelę Zinsberger

Początek drugiej połowy był obiecujący dla Polek. W 47. minucie tuż nad poprzeczką z 25 metrów uderzyła Ewelina Kamczyk. W jej przypadku powtórzyła się historia Puntigam, bowiem kolejna próba okazała się skuteczna. I także był to bardzo efektowny gol. W 55. minucie środkowa pomocniczka oddała silny strzał z podobnej odległości, po którym piłka odbiła się od poprzeczki i wpadła do siatki.

10 minut później Austriaczki odzyskały jednak prowadzenie. Po akcji lewą stroną Barbary Dunst drugą bramkę zdobyła Lilli Purtscheller. A w drugiej minucie doliczonego czasu gry triumf swojego zespołu przypieczętowała Eileen Campbell. Napastniczka gości przejęła piłkę po złym zagraniu Kamczyk i strzałem z bliska w krótki róg po raz trzeci pokonała Kiedrzynek.

W innym wtorkowym spotkaniu grupy 4. Niemki pokonały w Aachen 3:1 Islandię.

Na przełomie maja i czerwca Polki dwukrotnie zagrają z Niemkami (31.05 na wyjeździe i 4.06 u siebie), które jako wicemistrzynie Europy są faworytkami grupy czwartej w dywizji A. Rewanżowe mecze z Islandią i Austrią odbędą się w lipcu.

Rozgrywki Ligi Narodów są eliminacjami do przyszłorocznych mistrzostw Europy, które odbędą się w Szwajcarii. Na Euro 2025 zakwalifikują drużyny z pierwszego i drugiego miejsca w grupie. Trzeci i czwarty zespół zagra w barażach. Polskie piłkarki nigdy nie uczestniczyły w ME.

Polska - Austria 1:3 (0:1)

Bramki: 0:1 Sarah Puntigam (15), 1:1 Ewelina Kamczyk (55), 1:2 Lilli Purtscheller (65), 1:3 Eileen Campbell (90+2).

Żółte kartki: Polska - Martyna Wiankowska; Austria - Virginia Kirchberger, Sarah Puntigam.

Sędzia: Stephanie Frappart (Francja). Widzów: 3920.

Polska: Katarzyna Kiedrzynek - Sylwia Matysik, Małgorzata Mesjasz, Oliwia Woś, Martyna Wiankowska (90+3. Klaudia Lefeld) - Dominika Grabowska, Wiktoria Zieniewicz, Ewelina Kamczyk - Natalia Padilla (73. Natalia Wróbel), Ewa Pajor, Klaudia Jedlińska (58. Kayla Adamek).