Elżbieta Witek będzie szefem gabinetu politycznego Beaty Szydło pełniącym funkcję rzecznika rządu. To nauczycielka historii, była dyrektorka szkoły, a od 2005 r. posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Elżbieta Witek będzie szefem gabinetu politycznego Beaty Szydło pełniącym funkcję rzecznika rządu. To nauczycielka historii, była dyrektorka szkoły, a od 2005 r. posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Elżbieta Witek /PAP/Paweł Supernak /PAP

Elżbieta Witek ma 58 lat, pochodzi z Jaworza w woj. dolnośląskim. Ukończyła studia na Uniwersytecie Wrocławskim, na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. Była nauczycielką historii i wychowania obywatelskiego. Od 1980 r. działała w Solidarności. Pełniła funkcję sekretarza Komisji Okręgowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Jaworze. Po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji związku działała w podziemiu.

Po 1989 r. Elżbieta Witek znów działała w Solidarności. Wybrana została na przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Jaworze. Pełniła tę funkcję do momentu wyboru na stanowisko dyrektora szkoły podstawowej, tej samej, w której po studiach rozpoczęła pracę. Nauczycielką i dyrektorką szkoły była do 2006 r.

Elżbieta Witek była w gronie pierwszych na Dolnym Śląsku nauczycieli, którzy osiągnęli najwyższy stopień awansu zawodowego - nauczyciela dyplomowanego. Jest odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Elżbieta Witek z listy Prawa i Sprawiedliwości bez powodzenia kandydowała do Sejmu w wyborach parlamentarnych w 2001 r. Cztery lata później  została wybrana do Sejmu w okręgu legnickim. Mandat poselski uzyskała też w kolejnych wyborach parlamentarnych: w 2007 r., w 2011 r. i w 2015 r. W ostatnich wyborach otrzymała ponad 22 tys. głosów, czyli ponaddwukrotnie więcej niż w 2011 r., gdy głosowało na nią ponad 9 tys. wyborców.

W minionej kadencji Sejmu Witek była przewodniczącą komisji etyki poselskiej. Pracowała też w komisji regulaminowej i spraw poselskich. Należała do parlamentarnego zespołu ds. energii wiatrowej bezpiecznej dla ludzi i środowiska oraz do parlamentarnego zespołu tradycji i pamięci żołnierzy wyklętych. We wcześniejszych kadencjach była członkiem: komisji edukacji, nauki i młodzieży, komisji polityki społecznej i rodziny oraz komisji etyki poselskiej.

Rzeczniczka partii i klubu

W listopadzie 2011 r. została wybrana przez radę polityczną PiS w skład komitetu politycznego ugrupowania. W lipcu 2015 r. objęła funkcję rzecznika prasowego partii i klubu parlamentarnego PiS.

Po wyborach media typowały Elżbietę Witek na przyszłą minister edukacji. Po wielokrotnych pytaniach dziennikarzy o zapowiadane przez PiS odejście od obowiązku szkolnego dla sześciolatków i likwidację gimnazjów, w ubiegłym tygodniu napisała na Facebooku: "Wobec szumu medialnego wokół wygaszania gimnazjów, chciałabym przypomnieć, że mieliśmy to cały czas w swoim programie wyborczym i był to postulat niewzbudzający takich emocji, jakie obserwuję dziś. Chce wszystkich nauczycieli uspokoić. Dobre zmiany zaczynamy w roku szkolnym 2016/2017 od przywrócenia obowiązku szkolnego od 7. roku życia, z jednoczesną zmianą podstawy programowej. Równocześnie pozostawiamy rodzicom prawo decyzji, czy chcą swoje 6-letnie dzieci posłać do klasy pierwszej. To był postulat wielu rodziców, protestujących wobec przymusowego posyłania 6-latków do szkół".

(mn)