Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Ruch Kukiz'15, Nowoczesna Ryszarda Petru i PSL wejdą do Sejmu - to oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, podane przez PKW. PiS uzyskał poparcie na poziomie 37,58 procent. Progu wyborczego nie przekroczyły natomiast: koalicja Zjednoczona Lewica, partie KORWiN i Razem.

00:00

Kończymy relację na żywo! Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku i Twitterze!

23:15

A o to najwięksi przegrani wyborów:

Jutro gościem Kontrwywiadu RMF FM będzie Piotr Gliński - zapraszamy do zadawania pytań!

22:51

We wtorek po południu PKW ma oficjalnie podać ostateczne wyniki wyborów do Sejmu z podziałem na mandaty oraz wyniki wyborów do Senatu - poinformował szef PKW Wojciech Hermeliński.

22:39

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych podane przez PKW:

PiS - 37,58 procent głosów
PO - 24,09 procent głosów
Kukiz'15 - 8,81 procent głosów
Nowoczesna - 7,6 procent głosów
PSL - 5,13 procent głosów

Poniżej progów wyborczych:

Zjednoczona Lewica - 7,55 procent głosów
KORWiN - 4,76 procent głosów
Partia Razem - 3,62 procent głosów

22:28

"Najdalej za kilkanaście minut..." trwa już pół godziny. Czekamy.

22:09

Oj tak...

21:57

Protokół z Londynu jest wciąż weryfikowany, sprawdzany, musi to jeszcze trochę potrwać. Najdalej za kilkanaście minut do państwa wyjedziemy - poinformował przedstawiciel PKW.

21:47

Dziennikarz RMF FM Paweł Balinowski na Twitterze...

21:33

Czekamy na konferencję PKW. Lada moment dowiemy się, które partie dostały się do Sejmu.

21:11

Konferencja PKW za niespełna 20 minut...

21:03

W okręgu gdyńsko-słupskim nr 26, obejmującym Gdynię i Słupsk oraz powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski, lęborski, pucki, słupski i wejherowski, wybory do Sejmu wygrała PO. Platforma zdobyła tam 33,46 proc. głosów, PiS - 31,22 proc. Obie partie będą miały po 6 mandatów.

W Sejmie zasiądą kandydaci PO: minister, koordynator służb specjalnych Marek Biernacki, który otrzymał największą liczbę głosów w okręgu - 42 586, dawna opozycjonistka, sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych Henryka Krzywonos-Strycharska, wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke oraz posłowie: Tadeusz Aziewicz, Zbigniew Konwiński i Stanisław Lamczyk.

Z PiS będą to obecni posłowie: Jolanta Szczypińska, która otrzymała drugi najwyższy wynik w okręgu - 31 031 głosów, poseł i były przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek, posłanka, była senator Dorota Arciszewska, radny Gdyni - Marcin Horała, Jan Klawiter i radny z Chojnic Aleksander Mrówczyński.

Pozostałe dwa mandaty w okręgu gdyńsko-słupskim przypadną Nowoczesnej Ryszarda Petru (8,22 proc.) i ruchowi Kukiz'15 (8,02 proc.).

20:59

PiS wygrał wybory w okręgu gliwickim (nr 29), nieznacznie pokonując Platformę Obywatelską. Kandydatów PiS poparło ogółem 89 584 wyborców (29,81 proc.), zaś kandydatów PO - 85 130 wyborców (28,33 proc.). Platforma zanotowała jednak wyraźny spadek w porównaniu do poprzednich wyborów - o ponad 20 punktów procentowych. Najwyższy indywidualny wynik - ponad 37,7 tys. głosów - uzyskał dotychczasowy minister sprawiedliwości Borys Budka (PO).

PiS wygrał wybory do Sejmu w okręgu płockim (nr 16), zdobywając 43,78 proc. poparcia i wyprzedzając m.in. PO (16,44 proc.) oraz PSL (10,66 proc.).

20:57

Waldemar Bonkowski - wiceprzewodniczący sejmiku pomorskiego, rolnik z Rekownicy, działacz PiS - zdobył mandat senatora w okręgu nr 63 obejmującym powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski i kościerski. Swój głos oddało na niego 60 596 wyborców. Kandydat PiS znany jest m.in. z tego, że półtora roku temu na sesji Rady Miasta Gdańska wywiesił obraźliwy wobec osób LGBT transparent, co spotkało się później z krytyką wielu środowisk. Sam przyznał na swoim wyborczym profilu na portalu społecznościowym, że cechuje go "bezkompromisowość wobec spraw kardynalnych" i "nie ulega tzw. poprawności politycznej".

20:52

O 21:30 dowiemy się, które partie przekroczyły próg wyborczy i znajdą się w Sejmie! Do PKW dotarł już ostatni, poprawiony protokół z głosowania - z Londynu.

20:47

Kandydat PO Sławomir Rybicki zdobył mandat senatora w okręgu wyborczym nr 64, obejmującym powiat pucki i miasto Gdynia. Rybicki, działacz opozycji antykomunistycznej, były współpracownik Lecha Wałęsy, Macieja Płażyńskiego i Bronisława Komorowskiego, otrzymał 78 421 głosów. Na kandydata PiS (ale nienależącego do żadnej partii) Jerzego Miotkego - w latach 2002-2014 wiceprzewodniczącego Rady Miasta Gdyni, a w latach 1998-2002 wiceprezydenta Gdyni - swój głos oddały 49 384 osoby.

Były poseł, a od dwóch kadencji senator PO Kazimierz Kleina został ponownie wybrany na senatora w okręgu wyborczym nr 62, obejmującym powiaty lęborski, słupski, wejherowski oraz miasto Słupsk. Zagłosowało na niego 93 594 wyborców. Drugi kandydat do Senatu w tym okręgu, zgłoszony przez PiS prawnik, w ostatnich wyborach samorządowych kandydat tej partii na prezydenta Słupska, radny tego miasta Robert Kujawski otrzymał 67 433 głosy.

20:39

Do PKW dotarł ostatni, długo wyczekiwany protokół z niedzielnego głosowania - z Londynu. Jednak - jak donosi obecny w siedzibie Komisji reporter RMF FM Paweł Balinowski - protokół zawierał tak dużo błędów, że PKW zdecydowała się go odesłać i oczekuje na przesłanie prawidłowo wypełnionego dokumentu. Londyn dostał na to czas do godziny 22:00 polskiego czasu.

20:23

Z dostępnych już danych z komisji okręgowych wynika, że PiS będzie miał większość głosów w stuosobowym Senacie. Do izby wejdą m.in. dotychczasowy wicemarszałek Stanisław Karczewski i historyk Jan Żaryn z PiS, a z PO marszałek Bogdan Borusewicz. Mandatu senatora nie zdobyli m.in. Waldemar Pawlak i Roman Giertych.

20:21


Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne w większości województw, podczas gdy PO zwyciężyła w dwóch: pomorskim i zachodniopomorskim. PiS wygrało w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, łódzkim, śląskim, warmińsko-mazurskim.

W Wielkopolsce podzielonej na cztery okręgi jest remis: w dwóch okręgach wygrało PiS (Kalisz i Konin), w dwóch - PO (Poznań i Piła).

20:01

Pierwotnie planowano, że konferencja prasowa, na której PKW poinformuje, której partie znajdą się w Sejmie, odbędzie się około godziny 18:00. Komisja wciąż czeka jednak na protokół z głosowania z Londynu.

Zgodnie z kodeksem wyborczym, protokoły z głosowania za granicą powinny wpłynąć najpóźniej 24 godziny po zakończeniu głosowania w kraju, czyli - w tym wypadku - dzisiaj do godziny 21:00. Protokoły, które do tego czasu nie wpłyną, nie są brane pod uwagę przy obliczaniu wyników wyborów.

Wyborcy za granicą głosowali na kandydatów startujących z okręgu warszawskiego.

20:00

Czekamy na oficjalną informację PKW na temat tego, które partie przekroczyły w niedzielnych wyborach progi wyborcze.

Według sondażu late poll, przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP1, TVN24 i Polsat News, PiS zdobył 37,7 proc. głosów, co przełoży się na 232 mandaty w Sejmie. PO uzyskała 23,6 proc. głosów, co - według sondażu - da jej 137 mandatów poselskich. Trzeci wynik - 8,7 proc. głosów - osiągnął ruch Kukiz'15, który będzie miał 42 posłów. Do Sejmu wejdą również Nowoczesna Ryszarda Petru z wynikiem 7,7 proc. (30 posłów) i PSL - 5,2 proc. (18 posłów). Jeden mandat w Sejmie przypadnie mniejszości niemieckiej.

Tuż pod progiem wyborczym dla komitetów koalicyjnych (8 proc.) znalazła się - według sondażu - Zjednoczona Lewica, która uzyskała poparcie na poziomie 7,5 proc. Poniżej 5-proc. progu dla partii znalazły się natomiast KORWiN (4,9 proc.) i Partia Razem (3,9 proc.).

WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 2015: Zobacz wcześniejszą część naszej relacji!