Kolejne państwa wyrzucają rosyjskich dyplomatów. Danię musi opuścić 15 Rosjan, Włochy 30, Szwecję 3, Słowenię 33, Portugalię 10, a Hiszpanię około 25. Łotwa zdecydowała się na zamknięcie konsulatów generalnych Rosji w Dyneburgu i Lipawie i wydalenie ich personelu. 19 członków rosyjskiego przedstawicielstwa wyrzuca unijna dyplomacja.

Oficerowie rosyjskich służb w ambasadzie w Kopenhadze

"Wydalamy 15 rosyjskich dyplomatów, którzy w Danii prowadzili działalność szpiegowską" - poinformowało duńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Według duńskich władz, "osoby zidentyfikowane jako oficerowie rosyjskich służb specjalnych pracowały jako dyplomaci w ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Kopenhadze".

Nie będziemy akceptować działań szpiegowskich na duńskiej ziemi - podkreślił szef MSZ Danii Jeppe Kofod, który o decyzji poinformował już stronę rosyjską. Wskazani dyplomaci, wśród których nie ma ambasadora Rosji w Kopenhadze, mają 14 dni na opuszczenie Danii.

Duńskie MSZ dodało, że "nie chce zrywać stosunków dyplomatycznych z Rosją", a ambasador Rosji jest "głównym kanałem przekazywania jasnych komunikatów bezpośrednio Kremlowi".

Jak informują duńskie media, decyzja o wydaleniu dyplomatów jest konsekwencją wojny w Ukrainie, a zwłaszcza ostatnich doniesień o zbrodniach wojennych w Buczy pod Kijowem.

Bezpieczeństwo narodowe Włoch

Ze względu na bezpieczeństwo narodowe Włochy wydaliły 30 rosyjskich dyplomatów - ogłosił minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio podczas wizyty w Berlinie. Rano sekretarz generalny resortu Ettore Sequi wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej Siergieja Razowa, by zawiadomić go o decyzji rządu o wydaleniu dyplomatów, uznanych za personae non gratae.

Taki krok, podjęty w porozumieniu z innymi partnerami europejskimi i atlantyckimi, okazał się konieczny z powodów związanych z naszym bezpieczeństwem narodowym, w kontekście aktualnego kryzysu w konsekwencji nieusprawiedliwionej agresji na Ukrainę ze strony Federacji Rosyjskiej - oświadczył minister Di Maio.

"Nie przestrzegają konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych"

Wydalamy trzech rosyjskich dyplomatów, którzy w Szwecji nie przestrzegają konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych - poinformowała szefowa szwedzkiego MSZ Ann Linde.  

Według Linde w Szwecji, "istnieje zwiększone zagrożenie ze strony obcych mocarstw, przede wszystkim Rosji".

Na pytanie, dlaczego za persona non grata uznanych zostanie jedynie trzech dyplomatów, Linde odpowiedziała, że "to zawsze powoduje konsekwencje". 

Musimy ważyć własne interesy, ale to nie wyklucza, że wydalimy kolejnych - podkreśliła.

Hiszpania rozważa "wszystkie środki" przeciwko Rosji

Władze w Madrycie również zdecydowały się na wyrzucenie rosyjskich dyplomatów. Mowa o ok. 25 osobach, które stanowili  "zagrożenie dla interesów państwa" - poinformował na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Jose Manuel Albares.

Szef hiszpańskiej dyplomacji zapowiedział również, że rozważane są "wszystkie środki", które mogą być podjęte przeciwko Rosji.

Łotwa zamyka konsulaty

Dziś Łotwa poinformowała o zamknięciu konsulatów generalnych Rosji w Dyneburgu i Lipawie. "Personel dyplomatyczny tych placówek został uznany za osoby niepożądane na Łotwie" - poinformowało na Twitterze ministerstwo spraw zagranicznych w Rydze.

"Ta decyzja została podjęta w geście solidarności z Ukrainą i jej walką w wojnie wywołanej przez niesprowokowaną i nieusprawiedliwioną agresję Rosji" - napisano w komunikacie MSZ Łotwy.

Dodano, że rosyjscy dyplomaci z konsulatów w Dyneburgu i Lipawie będą musieli opuścić Łotwę do końca kwietnia.

33 dyplomatów ma opuścić Słowenię

Na drastyczne zmniejszeni liczby personelu dyplomatycznego i administracyjnego rosyjskiej ambasady zdecydowali się Słoweńcy.

"Słowenia podjęła we wtorek decyzję o wydaleniu 33 rosyjskich dyplomatów. Gest ten ma wyrazić silny protest i oburzenie Słowenii po odkryciu dowodów na zbrodnie wojenne w wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej mieście Bucza na Ukrainie" - poinformowało MSZ w Lublanie.

Rzeczniczka MSZ powiedziała agencji AFP, że decyzja o wydaleniu ze Słowenii dotyczy 33 rosyjskich dyplomatów.

10 Rosjan wyrzuca Portugalia

Władze Portugalii podjęły decyzję o wydaleniu dziesięciu członków personelu ambasady Rosji w Lizbonie.

Osoby te określono jako niepożądane i dano im dwa tygodnie na opuszczenie kraju - napisano w oświadczeniu portugalskiego resortu spraw zagranicznych. "Żadna ze wskazanych osób nie jest dyplomatą" - dodano.

MSZ Portugalii "zdecydowanie potępiło rosyjską agresję na Ukrainę". 

Unijna dyplomacja wydala 19 członków rosyjskiego przedstawicielstwa przy UE

Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell zdecydował się uznać za persona non grata 19 członków Stałego Przedstawicielstwa Rosji przy UE z powodu działań sprzecznych ze statusem dyplomaty.

"Ambasador Rosji Władimir Czyżow przy UE został dziś wezwany przez sekretarza generalnego Służby Działań Zagranicznych, aby poinformować go o tej decyzji" - poinformował rzecznik Borrella.
"Unia Europejska działa w odpowiedzi na nielegalne i destrukcyjne działania członków rosyjskiej misji przeciwko interesom i bezpieczeństwu UE i jej państw członkowskich - podkreślił rzecznik. - Przywileje i immunitety obywateli rosyjskich zostaną cofnięte i będą oni musieli opuścić terytorium Belgii".

"Decyzja ta jest także skutkiem doniesień o okrucieństwach popełnianych przez rosyjskie siły zbrojne w wielu okupowanych ukraińskich miastach, które zostały wyzwolone, głównie w Buczy" - powiedział. 

Solidarni z Ukrainą

Wczoraj szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock poinformowała w komunikacie, że niemiecki rząd uznał 40 rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane, a ponadto podjął decyzję o zwiększeniu wsparcia dla sił ukraińskich i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

Około 30 rosyjskich dyplomatów wydaliła z kolei Francja. Agencja AFP, powołując się na źródła w resorcie, przekazała, że chodzi o 35 osób. "Francja podjęła w poniedziałek wieczorem decyzję o wydaleniu z Francji wielu rosyjskich pracowników ze statusem dyplomatycznym, których działalność jest sprzeczna z naszymi interesami bezpieczeństwa" - czytamy w oświadczeniu ministerstwa. 

Późnym wieczorem Litwa przekazała informację o wydaleniu ze swojego kraju ambasadora Rosji, zamknięciu konsulatu w Kłajpedzie i wezwaniu swego ambasadora z Moskwy. Władze w Wilnie wezwały do podobnych działań wszystkie państwa Unii Europejskiej. 

Od rozpoczętej 24 lutego przez Rosję wojny przeciw Ukrainie rosyjskich dyplomatów wydalono między innymi również ze Słowacji, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Czarnogóry, Czech, Irlandii, Holandii, Polski, USA, Belgii, Holandii i ONZ.