Ponad 350 tysięcy szóstoklasistów z całej Polski zmierzyło się dzisiaj z pierwszym ważnym egzaminem w swoim życiu - sprawdzianem na zakończenie szkoły podstawowej. Zobaczcie arkusze zadań i rozwiązania do nich, które specjalnie dla Was opracowali nasi eksperci!

Sprawdzian szóstoklasisty 2014: "Test był łatwy"

Ponad 350 tysięcy szóstoklasistów z całej Polski ma już za sobą sprawdzian na zakończenie szkoły podstawowej! Zdaniem uczniów z krakowskiej podstawówki, z którymi tuż po egzaminie rozmawiał reporter RMF FM, ciężko nie było. "Test był łatwy i myślę, że wszyscy sobie poradzili" -... czytaj więcej

Sprawdzian ma kontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.

Jeśli szóstoklasista zamierza kontynuować naukę w gimnazjum rejonowym, to liczba uzyskanych przez niego na sprawdzianie punktów nie ma większego znaczenia - i tak zostanie przyjęty do szkoły. Wynik będzie natomiast ważny w przypadku wyboru gimnazjum spoza rejonu czy szkół prywatnych i społecznych.

Szósta klasa na szóstkę!

Przez cały tydzień w ramach akcji "Szósta klasa na szóstkę!", zorganizowanej wspólnie przez RMF FM, Interia.pl i TVP Info, towarzyszyliśmy szóstoklasistom i ich rodzicom w przygotowaniach do egzaminu.

Na początek opublikowaliśmy przykładowy sprawdzian szóstoklasisty, przygotowany przez ekspertów współpracujących z Okręgową Komisją Egzaminacyjną, a dzień później - rozwiązania zadań i ich omówienie.

Na antenie RMF FM i na RMF 24 nauczyciele doradzali uczniom, jak podejść do sprawdzianu, w jakiej kolejności rozwiązywać zadania, ile czasu im poświęcić, by dostać jak najwięcej punktów. Rodzice szóstoklasistów mogli telefonicznie i na czacie skonsultować się z psychologiem i pedagogiem, by dowiedzieć się, jak rozmawiać z dzieckiem w trudnym okresie przed egzaminem, jak zmobilizować je nauki albo kiedy zabrać mu książki i zorganizować relaks. Dietetyk radził z kolei, jak karmić dziecko, by miało siłę i energię do nauki.