Kulminacyjna fala powodziowa powinna opuścić Małopolskę w środę, a województwa podkarpackie i świętokrzyskie - w czwartek - powiedział szef MSWiA Jerzy Miller podczas konferencji prasowej w Krakowie. Według niego, kolejne województwa i Warszawa nie powinny już odczuć fali tak dotkliwie.

Zobacz również:

Miller zaapelował do mieszkańców zagrożonych terenów o wykonywanie zaleceń dotyczących ewakuacji. Podkreślił, że pozostawionymi domami i mieniem opiekuje się policja. W sumie ewakuowano w Polsce ponad 2 tysiące osób. Są one przenoszone do rodzin, znajomych, a także pomieszczeń przygotowanych przez samorządy. Mienie jest pod opieką policji - zaznaczył szef MSWiA.

Zapowiedział również, że nie zwiększą się zrzuty ze zbiorników retencyjnych ani w południowej Polsce, ani w Czechach. W przypadku tych drugich gwarancję Miller miał otrzymać od swojego czeskiego odpowiednika, mimo że sytuacja powodziowa u naszych sąsiadów też jest poważna.

Do akcji przeciwpowodziowej zaangażowano we wtorek około 40 tysięcy strażaków zawodowych i ochotników, pomagało im prawie 700 żołnierzy. Wykazaliśmy po raz kolejny zwykłą ludzką solidarność - podkreślił szef MSWiA. Dodał, że strażacy jeszcze przez wiele tygodni będą wypompowywać wodę.

Najsłabsze gminy dostaną pieniądze na bieżące wydatki

Jerzy Miller poinformował, że we współpracy z ministrem finansów ustalono, iż najsłabsze gminy będą mogły się starać o zaliczki w wysokości 100 tysięcy złotych na bieżące wydatki związane z walką z kataklizmem. Wnioski będą przyjmowane od środy.

Pytany o możliwość wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, szef MSWiA odpowiedział, że do tej pory żaden z wojewodów nie skierował do niego takiego wniosku. Sam też nie widzi takiej konieczności. Nie widzę żadnej potrzeby, nie wiem, po co taki stan miałby być uruchamiany, skoro wszystkie środki są dostępne - podkreślił. Dodał, że wszystkie służby stanęły na wysokości zadania. Jedne sprawniej, inne mniej, ale zadania wykonują - podsumował.

Jeżeli Twoja miejscowość ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach. Poinformuj o tym, jak zmienia się sytuacja.

Sprawdź aktualizowaną na bieżąco informację "Polska pod wodą - informacje od Was minuta po minucie". Poinformuj nas i innych! Mapa powstała na podstawie informacji nadesłanych przez słuchaczy i internautów RMF FM na Gorącą Linię.