Reprezentacja Francji została piłkarskim mistrzem świata. Podopieczni Didiera Deschampsa w finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2 po bramkach Antoine’a Griezmanna, Paula Pogby, Kyliana Mbappe i samobójczym trafieniu Mario Mandzukicia. Dla Chorwacji trafił Ivan Perisić i Mario Mandzukić. To drugi tytuł dla „Trójkolorowych”, wcześniej piłkarze znad Sekwany triumfowali w 1998 roku. Dla „Hrvatskiej” drugie miejsce w mundialu to najlepsze osiągnięcie w historii.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Skrót meczu

Skrót meczu finałowego.

(Film otwiera się po otworzeniu go w serwisie YouTube)

21:20

Nasz dziennikarz Arkadiusz Grochot na swoim blogu podsumowuje mundial.

Didier Deschamps jest trzecim człowiekiem w historii, który wygrał mistrzostwa świata jako zawodnik i trener.

20:47

Francuskie media świętując zwycięstwo swojej drużyny nawiązują do słów Marsylianki.

20:30

Chorwackie media chwalą swoich zawodników.

19:38

19:33

Nagrodę Fair Play otrzymała reprezentacji Hiszpanii.

19:30

Królem strzelców został Harry Kane z sześcioma bramkami na koncie.

19:23

Najlepszy bramkarz turnieju to Belg Thibault Courtois.

19:22

Najlepszym graczem całego turnieju został wybrany Chorwat Luka Modrić.

19:20

Najlepszym młodym graczem mistrzostw świata w Rosji został wybrany Kylian Mbappe.

19:15

Graczem meczu finałowego został Antoine Griezmann.

19:05

Statystyki meczu finałowego:

19:00

Tytuł dla Francji zdobyli:

1. Hugo Lloris (Tottenham) ur. 1986 r.

16. Steve Mandanda (Marsylia) ur. 1985 r.

23. Alphonse Areola (PSG) ur. 1993 r.

2. Benjamin Pavard (Stuttgart) ur. 1996 r.

3. Presnel Kimpembe (PSG) ur. 1995 r.

4. Raphaël Varane (Real Madryt) ur. 1993 r.

5. Samuel Umtiti (Barcelona) ur. 1993 r.

17. Adil Rami (Marsylia) ur. 1985 r.

19. Djibril Sidibé (Monaco) ur. 1992 r.

21. Lucas Hernández (Atletico) ur. 1996 r.

22. Benjamin Mendy (Manchester City) ur. 1994 r.

6. Paul Pogba (Manchester United) ur. 1993 r.

12. Corentin Tolisso (Bayern) ur. 1994 r.

13. N'Golo Kanté (Chelsea) ur. 1991 r.

14. Blaise Matuidi (Juventus) ur. 1987 r.

15. Steven Nzonzi (Sevilla) ur. 1988 r.

7. Antoine Griezmann (Atletico) ur. 1991 r.

8. Thomas Lemar (Monaco) ur. 1995 r.

9. Olivier Giroud (Chelsea) ur. 1986 r.

10. Kylian Mbappé (PSG) ur. 1998 r.

11. Ousmane Dembélé (Barcelona) ur. 1997 r.

18. Nabil Fekir (Lyon) ur.1993 r.

20. Florian Thauvin (Marsylia) ur. 1993 r.

18:57

95'

Koniec meczu! Francja zostaje piłkarskim mistrzem świata!

93'

Na piątym metrze przed bramką niepilnowany znalazł się Paul Pogba, ale nie trafił czysto w piłkę.

92'

Francja miała okazję na kolejna bramkę. Paul Pogba pobiegł z piłką, ale stracił ją na rzecz Domagoja Vidy. Po chwili żółtą kartką za faul na Griezmannie został ukarany Sime Vrsaljko.

90'

Sędzia dolicza pięć minut do regulaminowego czasu gry.

89'

Uderzenie zza pola karnego Ivana Rakiticia, ale bardzo niecelnie.

88'

Dośrodkowanie z lewej strony Kramaricia, ale piłkę łapie Lloris. Chorwacja ma coraz mniej czasu na odrobienie strat.

87'

Uderzenie zza pola karnego Nabila Fekira, ale piłkę pewnie złapał Subasić.

83'

Prostopadłe zagranie Andreja Kramaricią do Marco Pjacy, który wszedł za Ivana Strinicia, ale zawodnik Juventusu Turyn nie opanował piłki. Po chwili dośrodkował z rzutu wolnego Ivan Rakitić, ale zbyt mocno.

81'

Francja broni się całym składem na własnej połowie. Zmiana w reprezentacji "Trójkolorowych". Boisko opuszcza Olivier Giroud, w jego miejsce wchodzi Nabil Fekir.

78'

Uderzenie zza pola karnego Ivana Rakiticia, ale piłka przelatuje obok słupka.

75'

W natarciu cały czas Chorwacja, ale Francja dobrze się broni.

73'

Zmiana w drużynie Francji. Blaise Matuidi schodzi z boiska, w jego miejsce pojawia się Corentin Tolisso.

71'

Zmiana w Chorwacji. Andrej Kramarić wchodzi za Ante Rebicia.

69'

Chorwacja jeszcze walczy! 4:2! Piłkę do Llorisa zagrał Umtiti, ten wdał się w drybling, futbolówkę trącił Mario Mandzukić i piłka wpadła do bramki!

66'

4:1 dla Francji! Lewą stroną przedarł się Lucas Hernandez, zagrał przed pole karne do Kyliana Mbappe, a ten płaskim strzałem nie dał szans chorwackiemu bramkarzowi.

61'

Francja mogła podwyższyć prowadzenie. Uderzył Giroud, za chwilę zagrał do Mbappe, ale ten w ostatniej chwili został wyprzedzony przez Marcelo Brozovicia, który wybił piłkę za linię końcową.

59'

3:1 dla Francji! Piłkę na wolne pole zagrał Paul Pogba, opanował ją Kylian Mbappe, wbiegł w pole karne, zagrał na 11. metr, tam przajął ją Antoine Griezmann i wystawił Pogbie. Jego pierwszy strzał został zablokowany, ale przy dobitce Subasić nie miał już szans.

58'

Akcja lewą stroną Ivana Perisicia, ale spóźniony był w tej sytuacji Mario Mandzukić.

55'

Pierwsza zmiana w reprezentacji Francji. Z boiska schodzi Ngolo Kante, a w jego miejsce pojawia się Steven Nzonzi.

54'

Dośrodkowanie Ivana Rakiticia, ale Mario Mandzukic faulował Hugo Llorisa przy próbie interwencji.

52'

Szarża po prawej stronie Kyliana Mbappe, wyprzedził Domagoja Vidę, ale strzał obronił Daniel Subasić. Teraz kibice wbiegli na boisko i sędzia przerwał grę.

49'

Kolejna akcja Chorwacji. Długie podanie do Perisicia, ale świetnie wyszedł z bramki Lloris i przerwał podanie. Po chwili piłkę przejął Mario Mandzukić, ale jego centra została zablokowana.

48'

Świetnie spod opieki obrońców uwolnił się Ante Rebić, oddał mocny strzał i piłkę końcami palców nad poprzeczką przeniósł Lloris.

47'

Akcja Francji. Długą piłkę przejął Olivier Giroud, podał do Antoine'a Griezmanna, ale ten uderzył prosto w Subasicia.

46'

Zaczynamy drugą połowę! Z prawej strony dośrodkował Vrsaljko, ale żaden z jego partnerów nie oddał strzału.

Przerwa

Tak Francuzi cieszyli się z prowadzenia na Polach Elizejskich.

Przerwa

Statystyki pierwszej połowy.

Przerwa

Mamy przerwę w finale! Francja prowadzi po samobójczej bramce Mario Mandzukicia i po rzucie karnym wykorzystanym przed Antoine'a Griezmanna. Dla Chorwacji strzelił Ivan Perisić.

48'

Bardzo dobra centra z prawej strony Sime Vrsaljko, ale nie doszedł do niej na piątym metrze przed bramką Mario Mandzukić.

46'

Dośrodkowanie z rożnego Ivana Strinicia, ale niecelnie w dobrej sytuacji uderzył Domagoj Vida.

43'

Dośrodkowanie z rzutu wolnego Modricia, piłkę zgrał Perisić, uderzył Dejan Lovren, ale jego strzał został zablokowany.

41'

Żółta kartką ukarany Lucas Hernandez.

40'

Dobra akcja Chorwacji. Dośrodkował Ivan Strinić, piłkę zgrał Perisić, ale strzału nie zdołał oddać Mario Mandzukić.

38'

2:1 dla Francji! Karnego pewnie wykorzystuje Antoine Griezmann. Uderzył w prawy róg bramki, a Daniel Subasić rzucił się w drugą stronę.

36'

Jest rzut karny dla Francji!

34'

Dośrodkowanie z rzutu rożnego Antoine'a Griezmanna na krótki słupek, piłkę zgrał Blaise Matuidi i piłkę ręką w polu karnym dotknął Perisić. Sędzia ogląda sytuację.

33'

Dośrodkowanie z z prawej strony Ante Rebicia, ale Mario Mandzukicia uprzedził Hugo Lloris łapiąc piłkę.

29'

Chorwacja wyrównuje! Z rzutu wolnego dośrodkował Luka Modrić, piłkę zgrał Sime Vrsajlko, w polu karnym wywalczył ją Domagoj Vida, zgrał do Ivana Perisicia, który pięknym uderzeniem lewą nogą wyrównał wynik meczu.

27'

Żółta kartka dla N'golo Kante za faul na Ivanie Perisiciu.

24'

Dośrodkowanie z rzutu wolnego Modricia, ale piłkę wypiąstkował Hugo Lloris. Po chwili z prawej strony dośrodkował jeszcze Mario Mandzukić, ale uderzenie z woleja Ivana Rakiticia przeszło wysoko nad bramką.

21'

Odpowiedź Chorwacji. Piłkę z rzutu wolnego wrzucił Luka Modrić, ale nad poprzeczką uderzył głową Domagoj Vida.

19'

Bramka dla Francji! Piłkę z rzutu wolnego dośrodkował Antoine Griezmann, dotknął ją jeszcze głowa Mario Mandzukić i skierował piłkę do własnej bramki.

17'

Pierwsza ofensywna akcja Francji. W pole karne wbiegł Kylian Mbappe, minął Strinicia, ale nie znalazł dośrodkowaniem żadnego ze swoich partnerów.

15'

Dobra akcja Chorwacji. Na lewej stronie z piłką pobiegł Ivan Perisić, ale zbyt krótko dośrodkował i podanie przeciął Samuel Umtiti.

14'

Na boisku cały czas utrzymuje się przewaga Chorwacji.

11'

Wspaniałe podanie górą w pole karne Ivana Rakiticia, ale piłki nie zdołał opanować Perisić.

10'

Ładne rozegranie w środku Luki Modricia, zagrał na lewo do Ivana Strinicia, ten podał przed pole karne, ale nie trafił czysto w piłkę Ivan Perisić.

9'

Jeszcze jedno dośrodkowanie we francuskie pole karne, ale piłkę ponownie wybili obrońcy. Jak na razie przewaga reprezentacji Chorwacji.

8'

Dobra akcja Chorwatów lewą strona. Z piłką w pole karne wbiegł Ivan Strinić, ale jego dośrodkowanie zostało zablokowane. Po chwili z rzutu rożnego dośrodkował Luka Modrić, ale piłkę wybili francuscy obrońcy.

6'

Kolejne starcie Umtitiego i Mandzukicia i kolejny faul Chorwata.

5'

Sime Vrsaljko dośrodkował w pole karne z prawej strony, ale do piłki nie doszedł Mario Mandzukić.

3'

Pierwsza akcja lewą stroną Ivana Perisicia, ale piłkę spod jego nóg wybili Francuzi.

2'

Próba przejęcia piłki przez Chorwatów, ale faulowany był Samuel Umtiti przez Mario Mandzukicia.

1'

Zaczynamy finał mundialu!

16:51

Sędzią dzisiejszego meczu będzie Argentyńczyk Nestor Pitana.

16:48

Kibice w obydwu krajach gotowi na finał!

16:39

Na stadionie w Moskwie trwa specjalna ceremonia przed finałowym meczem.

16:33

Który z kapitanów tym razem wzniesie Puchar Świata w górę? Luka Modrić czy Hugo Lloris?