Od soboty Berlinowi grozi chaos. W stolicy Niemiec zaczną wówczas obowiązywać zaostrzone zasady wstępu do wielu miejsc, tymczasem popularne aplikacje do weryfikacji statusu szczepienia przeciw Covid-19 są przestarzałe i nie rozróżniają osób w pełni zaszczepionych i tych, którzy już dostali dawkę przypominającą - alarmuje dziennik „Berliner Zeitung”.

Od soboty w Berlinie zaczyna obowiązywać zasada tzw. 2G Plus. Zgodnie z nią - aby wejść do restauracji, teatru i innych miejsc publicznych - osoby zaszczepione i wyleczone muszą przedstawiać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Osoby, które otrzymały dawkę uzupełniającą, nie muszą przedstawiać testów.

Jednak aplikacje na telefony komórkowe, takie jak CovPass, Corona-Warn-App i CovPassCheck, z których korzystają miliony osób w Niemczech, nie potrafią w czasie kontroli odróżnić osób w pełni zaszczepionych od tych, które przyjęły dawkę przypominającą.

Wszystkie trzy aplikacje zostały przygotowane przez Instytut im. Roberta Kocha (RKI), za który odpowiada federalne ministerstwo zdrowia. Decyzja o wprowadzeniu zasady 2G Plus została podjęta zdecydowanie zbyt szybko - przyznał pracownik resortu. Również RKI podkreślił, iż ma świadomość, że aplikacje są przestarzałe. Zapewnił również, że zostaną zmodyfikowane "tak szybko, jak to możliwe".

Nastolatki w wieku 12-17 lat będą mogły otrzymać dawkę przypominającą

Z kolei Niemiecki Stały Komitet ds. Szczepień (STIKO) zarekomendował szczepienie nastolatków w wieku 12-17 lat dawką przypominającą preparatu firm Pfizer/BioNTech. Trzecia dawka zastrzyku przeciw Covid-19 powinna być podawana najwcześniej trzy miesiące po drugiej - poinformowano.

Jak przypomina agencja Reutera, w sierpniu ubiegłego roku STIKO zezwoliła na podstawowe szczepienie przeciw koronawirusowi w tej grupie wiekowej.

Z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa (JHU) w USA wynika, że Niemcy obecnie zmagają się z kolejną falą zakażeń SARS-CoV-2. W czwartek Instytut im. Roberta Kocha podał, że w ciągu ostatniej doby w kraju zarejestrowano ponad 81 tys. nowych zakażeń koronawirusem.

Według danych JHU do środy prawie 75 proc. mieszkańców Niemiec otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi, nieco ponad 73 proc. jest w pełni zaszczepionych, a dawkę przypominającą przyjęło tam dotychczas 45 proc. społeczeństwa.