Ponad 10 tysięcy złotych będzie kosztował podatników wyjazd zastępcy prezydenta Krakowa Magdaleny Sroki na zimowe igrzyska olimpijskie do Soczi. Odpowiedzialna za kulturę prezydent weźmie udział w otwarciu imprezy i spędzi w Rosji dwa tygodnie. Będzie się szkolić z wypełniania dokumentów, które za 20 milionów i tak przygotuje zewnętrzna firma.

W Soczi Magdalena Sroka z pewnością nie będzie dopingować naszych olimpijczyków, bo na to zabraknie jej czasu. Pani prezydent jedzie na szkolenie z wypełniania dokumentów, które Kraków złoży w marcu do MKOl-u.

Musimy jako miasto zgłaszające się być obecni na tzw. programie obserwacyjnym. To jest program obowiązkowy, organizowany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Składa się z cyklu seminariów - wyjaśnia Magdalena Sroka w rozmowie z reporterem RMF FM Maciejem Grzybem.

Oznacza to, że program obejmuje wyłącznie wykłady, a nie obserwację, jak organizuje się igrzyska.

W całej sprawie zdumiewające jest to, że prezydent Magdalena Sroka będzie się uczyć czegoś, za co Kraków i tak zapłaci ponad 20 milionów złotych szwajcarskiej firmie - bo to ona w imieniu miasta ma przygotować wniosek do MKOl-u.

Będą konsultacje społeczne

W środę krakowscy radni zdecydowali, że między 15 marca a 31 maja w mieście odbędą się konsultacje społeczne dotyczące organizacji zimowych igrzysk w 2022 roku. Przedmiotem konsultacji będzie właśnie dokument aplikacyjny, który 14 marca ma być złożony do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Dokument ten mówi, jak Kraków zamierza przeprowadzić igrzyska, jaki będzie ich program, gdzie będą rozgrywane poszczególne dyscypliny, jaka infrastruktura jest potrzebna i jakie będą koszty organizacji ZIO. Kwoty, które dzisiaj funkcjonują w przestrzeni publicznej, to pobożne życzenia Krakowa, jakie fundusze na rozwój infrastruktury komunikacyjnej miasto chciałoby uzyskać z budżetu państwa czy z UE - powiedział dziennikarzom radny PO Tomasz Urynowicz.

Dokument aplikacyjny będzie dostępny w siedzibach Urzędu Miasta i w Radach Dzielnic, zostanie też opublikowany w internecie. Koncepcja organizacji ZIO 2022 ma być także prezentowana na spotkaniach z mieszkańcami Śródmieścia, Podgórza, Krowodrzy i Nowej Huty. Zainteresowani będą mogli zgłaszać uwagi na piśmie, drogą elektroniczną i za pośrednictwem portalu Dialog Społeczny. Wyniki konsultacji mają być podane do publicznej wiadomości.

O prawo przeprowadzenia zimowych igrzysk w 2022 roku walczy pięć miast: Pekin, Ałma-Ata, Lwów, Oslo i Kraków. Decyzja, kto będzie gospodarzem, zapadnie na 127. sesji MKOL w Kuala Lumpur w sierpniu 2015 roku.