Reklama

 • Aleksander Wierietielny: Justyna Kowalczyk będzie startowała

  Niedziela, 9 lutego 2014 (14:59)

  Trener Aleksander Wierietielny zapewnił, że Justyna Kowalczyk, mimo poważnej kontuzji, nie wycofa się z igrzysk w Soczi. Polska narciarka poinformowała, że prześwietlenie wykazało wielowarstwowe złamanie kości stopy.

  Zdjęcie

  Justyna Kowalczyk
  /Grzegorz Momot /PAP

  Justyna wzięła udział już w jednej konkurencji igrzysk, więc pobiegnie też w następnych. Nic się nie zmienia. Nie wycofuje się z olimpiady - powiedział Wierietielny.

  W sobotniej inauguracji - biegu łączonym na 15 km - Kowalczyk zajęła szóste miejsce; wygrała Norweżka Marit Bjoergen. Polka planowała wcześniej, że badaniu nogi podda się dopiero po czwartkowej rywalizacji w jej ulubionej konkurencji - 10 km techniką klasyczną.

  "Prześwietlenie mojej stopy. Wielowarstwowe złamanie. Z pozdrowieniem dla wszystkich +ekspertów+. Spokojnie, biegam dalej" - napisała Kowalczyk na portalu społecznościowym pod zdjęciem rentgenowskim swojej stopy, które opublikowała.

  Wiedzieliśmy, że to może być coś poważnego, ale sądziliśmy, że stopa była raczej porządnie uderzona, a nie złamana. Na pewno będzie biegała, dostanie blokadę przeciwbólową i w klasyku wystartuje. Co więcej, sądzę, że nie zmieni planów co do olimpijskich startów, przecież to najważniejsza impreza czterolecia - stwierdził Maciej Kreczmer, sparingpartner Kowalczyk.

  Doświadczony zawodnik uważa, że Justyna - mimo urazu nogi - ma szanse na medal igrzysk w walce na 10 km klasykiem.

  Skandynawki, głównie Norweżki, są bardzo mocne, ale nie poza jej zasięgiem. 10 km klasykiem to największa szansa na podium. Nie wiem, czy jedyna, nie do mnie należy ocena. Później na 30 km techniką łyżwową będzie jej bardzo ciężko, zwłaszcza z tą nogą - dodał.

  Badanie RTG stopy Kowalczyk przeprowadzono w wiosce olimpijskiej "Endurance". Doktor Stanisław Szymanik, przewodniczący Komisji Medycznej Polskiego Związku Narciarskiego, stwierdził złamanie piątej kości śródstopia. Według niego, ma ono charakter stabilny i nie uniemożliwia zawodniczce dalszych startów.

  "Dr Szymanik zapowiedział kontynuowanie leczenia, analogicznego do tego, jakie podejmowane było w Soczi od początku pobytu Kowalczyk. Z jednej strony będzie to odpowiednie usztywnienie stopy w bucie narciarskim poprzez zastosowanie specjalnych wkładek, a z drugiej - działania przeciwbólowe - zarówno ogólne, jak i miejscowe, pozwalające do maksimum zmniejszyć odczuwanie bólu. Całość uzupełnią  zabiegi fizjoterapeutyczne, w tym m.in. krioterapia" - poinformował attach‚ prasowy polskiej ekipy w Soczi Henryk Urbaś.

  (j.)

  Artykuł pochodzi z kategorii: Soczi 2014. Nie tylko sport!

 • Skomentuj artykuł: Aleksander Wierietielny: Justyna Kowalczyk będzie startowała

 • Wasze komentarze: 9

  przeczytało: 13 osób Dodaj komentarz
  agmadoro

  ~agmadoro -

  Wojowniczka i mistrzyni- to bezapelacyjne. Ale w tym momencie konczy sie zdrowa rywalizacja ustèpujac miejsca choremu sportowi.

  JMBK

  ~JMBK -

  Sport zmierza w złym kierunku. Obecnie to jedna wielka komercja. Co nie zmienia faktu, że lekarze Kowalczyk pewnie wiedzą co jest na rzeczy; na co mogą jej pozwolić. Nie wiem tylko, czy podziwiać ją za charakter, czy współczuć, że dla kawałka metalu (być może) będzie mieć problemy przez długi czas. Choć wiem, wiem; ostatecznie to olimpijski kawałek metalu :P W każdym razie, wszystkiego dobrego dla niej.

  ossa

  ~ossa -

  O co tutaj naprawdę chodzi? Ze złamaną stopą brać nadal udział w zawodach?? Gdzie jest lekarz? Natychmiast wycofać Kowalczyk z zawodów z Soczi!!

  dubek

  ~dubek -

  i po co,szkoda nogi..............

  TeTe999

  ~TeTe999 -

  Cierpiętnica, czy zawodnik sportowy- wybór należy do pani Kowalczyk.Zawsze może być gorzej ... Tylko po co???

  zerro

  ~zerro -

  ...sport to czy masochizm? Nie zapomnijcie podać clexane przeciw zakrzepom !!!

  fifi

  ~fifi -

  Najgłupsza decyzja, jaką można było podjąć. Takie jest moje zdanie.

  tadisak

  ~tadisak -

  No to teraz zamiast obstawiać ile medali zdobędzie można w zamian obstawiac jak doszło do złamania.

  heh

  ~heh -

  Brawo, prawdziwa wojowniczka! Choć jakby zrezygnowała, to nie miałbym do niej żalu, jak chyba większość, bo jest to nasza duma narodowa! Szybkiego powrotu do zdrowia Pani Justyno!