"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i "Potop" Henryka Sienkiewicza - te dwie lektury znalazły się w arkuszu maturalnym z języka polskiego. Egzamin dojrzałości z tego przedmiotu na poziomie podstawowym pisało blisko 334 tys. uczniów szkół średnich w całej Polsce. Wkrótce na RMF 24 opublikujemy arkusze wraz z odpowiedziami!

Pierwsze koty za płoty! Egzamin trwał 170 minut, ale pierwsi abiturienci zaczęli opuszczać sale egzaminacyjne tuż po godzinie 11. Tak było na przykład w Sopocie i Lublinie.

Zdania co do poziomu trudności tegorocznego egzaminu dojrzałości z języka polskiego są podzielone. Matura była trudna, nie spodziewałem się tego nawet. Łatwiejsza była próbna, a miało być na odwrót - mówił w rozmowie z reporterem RMF FM maturzysta z Sopotu. Są jednak tacy, którzy byli pozytywnie zaskoczeni pytaniami, jakie pojawiły się w arkuszu. Nie jest źle, a wręcz można powiedzieć, że było w miarę prosto - powiedział naszemu reporterowi maturzysta z VI LO w Lublinie. 

Jeden z dwóch tematów do wyboru dotyczył zachowania i stanów emocjonalnych bohaterów cytowanego w arkuszu egzaminacyjnym fragmentu "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Fragment ten opisywał przybycie Andrzeja Kmicica do księcia Bogusława Radziwiłła. Maturzyści, którzy wybrali drugi z tematów, musieli porównać stanowiska Gospodarza i Poety w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego wobec możliwości powstańczych Polaków oraz ich poglądy na poezję narodową.

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu tekstu o miłości, w którym cytowano fragmenty utworów Platona, Cypriana Kamila Norwida i ks. Jana Twardowskiego

Przystępujący do egzaminu rozwiązywali testy opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Ich prace, zakodowane tuż po egzaminie, sprawdzać teraz będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Podobnie będzie podczas egzaminów pisemnych z innych przedmiotów.

Na RMF 24 około godz. 15 opublikujemy arkusze egzaminacyjne i propozycje odpowiedzi z języka polskiego!

Trzy obowiązkowe egzaminy pisemne, można zdawać dodatkowe

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego; wybrać można między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim lub włoskim. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym przeprowadzony zostanie w czwartek.

Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.

Czas trwania egzaminu zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, oraz od jego poziomu, np. egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut.

Egzaminy pisemne będą rozpoczynać się przed i po południu - o godzinie 9 i 14. Jeszcze dziś po południu przeprowadzony będzie egzamin z wiedzy o tańcu.

Pisemny maraton maturalny potrwa do 23 maja

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów (m.in. geografii, biologii, WOS-u i języka angielskiego) odbędą się w dwu pierwszych tygodniach sesji.

Aby otrzymać świadectwo dojrzałości,, abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się 30 maja.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego. Termin egzaminów pisemnych z języka białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego wyznaczono na 23 maja.

Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 2 a 18 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma, co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono 26 sierpnia, a poprawkowe ustne w dniach 25-29 sierpnia.

Tegoroczni maturzyści są ostatnim rocznikiem, który zdawać będzie egzaminy według tych zasad; od przyszłego roku wchodzą zmiany. Najważniejsze z nich to: odejście od prezentacji na egzaminie ustnym z polskiego na rzecz swobodnej wypowiedzi dotyczącej wylosowanego tekstu lub reprodukcji oraz wprowadzenie obowiązku przystąpienia do egzaminu pisemnego z tzw. przedmiotu do wyboru
(mal)