Nazwany "Globalnym Centrum" gigantyczny budynek o wysokości stu metrów powstaje w Chengdu, stolicy Syczuanu na zachodzie Chin. Powierzchnia użytkowa ma liczyć 1,5-1,7 mln metrów kwadratowych - więcej niż łączna powierzchnia pięter najwyższego drapacza chmur na świecie: Burdż Chalify w Dubaju (829 metrów).

Dla porównania: biura i korytarze rozległego Pentagonu w Waszyngtonie mają 600 tys. metrów kwadratowych; zaś obrys budowli liczy 117 tys. metrów kwadratowych. Z kolei warszawski Pałac Kultury i Nauki, który mierzy niecałe 188 metrów bez iglicy, ma zaledwie 123 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Na terenie budynku znajdzie się m.in. sztuczna plaża o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych z ogromnymi zjeżdżalniami, granicząca ze słodkowodnym morzem pod wielkim szklanym baldachimem. Na ekranie LED długości 150 metrów, wyświetlany będzie widok nieba z chmurami i słońcem. W parku wodnym w "Globalnym Centrum" będą też największe na świecie sztuczne fale, a na wodach sztucznego morza unosić się będzie duży piracki statek żaglowy.

"Global Centre" ma zostać ukończone przed międzynarodowym forum amerykańskiego magazynu "Fortune", zaplanowanym w Chengdu na 6-8 czerwca przyszłego roku. Na jego otwarciu ma się pojawić nowy przywódca Chin, Xi Jinping, razem z szefami międzynarodowych koncernów z całego świata. W budynku znajdą się m.in. powierzchnie biurowe, sale konferencyjne, kompleks uniwersytecki, dwa pięciogwiazdkowe hotele, dwa centra handlowe, kino oraz lodowisko.

Chińczycy mają wszystko "naj"

Naprzeciwko "Global Centre" powstanie drugi ogromny budynek: Centrum Sztuki Współczesnej zaprojektowane przez słynną iracko-brytyjską gwiazdę architektury Zahę Hadid. Znajdzie się w nim teatr, opera i muzeum. Na rozległej przestrzeni oddzielającej obie budowle, które przedstawiciele lokalnych władz porównują wprost do egipskich piramid, znajdzie się ogromna fontanna grająca wyrzucająca wodę na wysokość 60 metrów. Chengdu dla międzynarodowych firm działających w Chinach staje się bardzo ważnym ośrodkiem. Chińskie kierownictwo partyjne przeznaczyło stolicę Syczuanu na centrum logistyczne, handlowe, finansowe, naukowe i technologiczne oraz główny węzeł transportowy zachodniej części kraju. Pod koniec  2010 roku w Chengdu swoje filie miało ponad 200 firm z rankingu 500 największych amerykańskich firm klasyfikowanych według przychodów przez amerykański magazyn gospodarczy "Fortune".