Nowa metoda pozwoli w kilku minut naprawić uszkodzone włókna nerwowe i przywrócić ich sprawność w ciągu paru dni lub tygodni, a nie jak dotychczas wielu miesięcy. Procedurę opracowaną przez naukowców University of Texas opisuje w najnowszym numerze czasopismo "Journal of Neuroscience Research". Teksańczycy wykorzystali w swej pracy mechanizm podobny do stosowanego przez... bezkręgowce.

Zespół pod kierunkiem George'a Bittnera badał mechanizmy wykorzystywane do naprawy połączeń nerwowych przez różne organizmy. Okazało się, że ssaki radzą sobie z tym słabo, zdecydowanie najskuteczniejsze są te stosowane przez bezkręgowce. Wykorzystanie ich przy próbie naprawy uszkodzonego nerwu kulszowego u szczurów prowadziło do bardzo obiecujących wyników. Niektóre zwierzęta odzyskiwały niemal kompletną sprawność w ciągu 2-4 tygodni. Są poważne nadzieje, że podobnie będzie u ludzi.

W pierwszym etapie nowej procedury w rejon uszkodzenia wprowadza się nie zawierający wapnia roztwór soli fizjologicznej, wzbogacony o silny przeciwutleniacz, błękit metylenowy. To pozwala powstrzymać naturalne mechanizmy zabliźniania się przerwanych włókien nerwowych, które utrudniają potem chirurgiczną naprawę. W drugim etapie zbliża się do siebie dwa końce uszkodzonego włókna nerwowego i wprowadza się między nie glikol polietylenowy. To usuwa stamtąd wodę i przyspiesza proces łączenia się przerwanych błon. W kolejnym etapie w rejon uszkodzenia wprowadza się roztwór soli fizjologicznej, zawierającej wapń, co prowadzi do utrwalenia regenerowanego połączenia.

Nowa metoda jest stosunkowo prosta i tania. Przebadano ją na 200 szczurach. Zwierzęta poddane takim zabiegom chwilę po wybudzeniu z narkozy zaczynały poruszać uszkodzoną kończyną. 98 procent badanych szczurów odzyskiwało od 60 do 70 procent funkcji kończyny w ciągu zaledwie dwóch do czterech tygodni. Naukowcy uznają te wyniki za bardzo obiecujące i przygotowują się do testów klinicznych. Podkreślają jednak, że w przypadku poważniejszych uszkodzeń tkanek, zbliżenie końcówek zerwanych włókien nerwowych może się nie udać.