Na podstawie wniosku FBI o pomoc prawną zatrzymano w Wiedniu 48-letniego ukraińskiego oligarchę Dmytro Firtasza. W Stanach Zjednoczonych zarzuca się Ukraińcowi korupcję i utworzenie organizacji przestępczej.

Zobacz również:

Oligarcha został zatrzymany na ulicy, bezpośrednio w pobliżu jego firmy - powiedział rzecznik Federalnego Urzędu Kryminalnego Mario Hejl. Ukraińcowi towarzyszyli ochroniarze, ale zatrzymanie odbyło się bez jakichkolwiek incydentów.

Austriackie media identyfikują zatrzymanego jako Firtasza. Także Reuters pisze, powołując się na źródła w rządzie austriackim, że zatrzymany to Firtasz.

Według austriackiego Federalnego Urzędu Kryminalnego zatrzymanemu zarzuca się w USA korupcję i utworzenie organizacji przestępczej. FBI prowadzi przeciwko niemu dochodzenie od 2006 roku. Mario Hejl podkreślił, że zatrzymanie Ukraińca nie ma nic wspólnego z obecnymi wydarzeniami na Ukrainie oraz że w Austrii nie toczy się przeciwko niemu żadne śledztwo.

Dmytro Firtasz jest jednym z najbogatszych ludzi na Ukrainie, odgrywa kluczową rolę w sektorach energetyki i chemii. Jest przewodniczącym Federacji Pracodawców Ukrainy. W przeszłości finansował Partię Regionów Wiktora Janukowycza, ale zdystansował się od obalonego w lutym prezydenta i opowiedział po stronie nowych władz.

(MRod)