Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, firmy stojącej za zaawansowanym czatbotem ChatGPT, wystąpił przed komisją Senatu USA. Podczas przesłuchania wezwał do wprowadzenia przepisów regulujących działanie sztucznej inteligencji. W jego ocenie ryzyko ingerencji AI w uczciwość wyborów powinno być poważnym obszarem zainteresowania władz, który wymaga wdrożenia nowych rozwiązań.

ChatGPT to chatbot opracowany przez firmę OpenAI, wykorzystujący model GPT i służący do generowania odpowiedzi na dane wprowadzane przez użytkownika.

Altman przemawiał przed amerykańskim kongresem po raz pierwszy. Jego przesłuchanie przed senacką Podkomisją Sądownictwa do spraw Prywatności, Technologii i Prawa zatytułowano "Nadzór nad sztuczną inteligencją: zasady dotyczące sztucznej inteligencji".

Biznesmen stwierdził, że Stany Zjednoczone powinny rozważyć wprowadzenie wymagań licencyjnych i testowych dla rozwoju AI. Altman wskazał, że oznaczałoby to, iż USA mogłyby wymagać od firm np. testowania systemów sztucznej inteligencji przed ich opublikowaniem. 

Dla nowej technologii potrzebujemy nowych rozwiązań. Regulacja sztucznej inteligencji jest niezbędna. Interwencja rządów będzie miała kluczowe znaczenie dla złagodzenia ryzyka związanego z coraz potężniejszymi modelami - podkreślił Altman.

Zarówno szef OpenAI, jak i emerytowany profesor psychologii Gary Marcus z Uniwersytetu Nowojorskiego wezwali w trakcie rozprawy do powołania nowej agencji regulacyjnej w USA, która zajmowałaby się sztuczną inteligencją.

AI jest skomplikowana i szybko się rozwija, przez co agencja, której praca polegałaby na jej regulowaniu, ma kluczowe znaczenie - argumentował Marcus.

Altman powiedział z kolei, że jest bardzo zaniepokojony wpływem, jaki sztuczna inteligencja będzie miała na dezinformację i proces wyborczy. Podczas przesłuchania zastanawiano się także nad potencjalnym niebezpieczeństwem zdominowania branży nowych technologii przez wąskie grono film. 

AI to narzędzie

Senatorowie Josh Hawley i Richard Blumenthal przyznali, że przesłuchanie było pierwszym krokiem do zrozumienia postępu technologicznego, który niesie ze sobą także pozytywne skutki. 

OpenAI tworzy narzędzia, które pewnego dnia sprostają niektórym wyzwaniom ludzkości, takim jak zmiany klimatu i leczenie raka - zapewniał Altman. Szef OpenAI podkreślił też, że korzyści z dotychczas wdrożonych mechanizmów, przewyższają ryzyko z tym związane, a jego firma prowadzi testy i sprawdza systemy bezpieczeństwa przed wypuszczeniem jakiegokolwiek nowego produktu na rynek.

OpenAI opiera się na przekonaniu, że sztuczna inteligencja może poprawić prawie każdy aspekt naszego życia, ale także stwarza poważne zagrożenia, nad którymi musimy wspólnie pracować - powiedział Altman. Według niego, rozwój nowych technologii znacząco wpłynie na rynek pracy. 

Praca będzie lepsza. GPT całkowicie zautomatyzuje niektóre miejsca pracy i stworzy nowe, które naszym zdaniem będą lepsze - podkreślał Altman, dodając: Ważne jest, żeby myśleć o GPT jako o narzędziu, a nie o stworzeniu, istocie.