Trwa nowatorskie polowanie na potwora z Loch Ness. Przeprowadzą je w Szkocji nowozelandzcy naukowcy.

Uczeni zamierzają pobrać z jeziora próbki DNA, a następnie porównać je z istniejącymi sekwencjami materiałów genetycznych. Ich zdaniem umożliwi to ustalanie, jakie dokładnie organizmy żyją w Loch Ness, a być może coś więcej.

W większości mitów jest odrobina biologicznej prawdy - zapewnia profesor Neil Gemmell, który przewodzi zespołowi naukowców. Osobiście nie wierzy, że w szkockim jeziorze żyje potwór, ale jest przekonany, że Loch Ness kryje w sobie wiele tajemnic, które warto zgłębić. 

Materiał genetyczny uzyskany zostanie z osadu, jaki unosi się w wodach jeziora. Następnie przesłany zostanie do laboratoriów w Nowej Zelandii, Danii i Francji po czym zestawiony z olbrzymią bazą danych. Zdaniem prof. Gemmella, jeśli w Noch Ness faktycznie żyje jakieś dziwne stworzenie, uczeni nie zdołają go schwytać, ale zdobędą pośredni dowód na jego istnienie.

Pierwsze doniesienia o prehistorycznym gadzie żyjącym w wodach słynnego jeziora pojawiły się w kronikach już w VI wieku. Od tego czasu Nessie - powszechnie uważa się, że to samica - rozbudza wyobraźnię ludzi, którzy chcą w nią wierzyć.