Baskijska separatystyczna organizacja terrorystyczna ETA upubliczniła datowany na 16 kwietnia list, w którym ogłasza swoją decyzję o zakończeniu działalności i całkowitym rozwiązaniu struktur. ETA to akronim "Euskadi ta Askatasuna", co po baskijsku znaczy: "Baskijska ojczyzna i wolność". Organizacja usiłowała terrorystycznymi atakami doprowadzić do powstania niezależnego państwa na terenie północnej Hiszpanii i południowej Francji. W czasie swojej działalności zbrojnej pozbawiła życia setki ludzi.

W pisemnym oświadczeniu, przesłanym agencji EFE, baskijskim instytucjom i organizacjom politycznym i pozarządowym, ETA oznajmia swoją decyzję o "zakończeniu historycznego cyklu i swojej funkcji, co tym samym kładzie kres jej istnieniu".

Dlatego ETA całkowicie rozwiązuje swoje struktury i postanawia zakończyć swoje polityczne działania - ogłasza organizacja w piśmie.

W liście, opublikowanym na internetowej stronie gazety "El Diario", organizacja przyznaje, że nie udało jej się rozwiązać "konfliktu politycznego" w leżącym na terenie Hiszpanii i Francji Kraju Basków.

Publikacja ukazała się w niecałe dwa tygodnie po bezprecedensowych przeprosinach wystosowanych przez ETA, a przez krewnych jej ofiar oraz hiszpańskie i baskijskie rządy ocenionych jako spóźnione i nieszczere.

Komunikat z wyrazami "prawdziwego ubolewania" ETA opublikowała 20 kwietnia. Dzień wcześniej ogłosiła zakończenie swojej działalności i zapowiedziała oficjalny komunikat w tej sprawie za dwa tygodnie (ten termin upłynąłby w czwartek).

25 kwietnia w Bajonnie ETA przekazała francuskiej policji dwie skrzynie z bronią palną, nazywając to wstępem do samorozwiązania swoich struktur.

Władze ETA już w marcu 2016 roku informowały, że organizacja zamierza się rozbroić, ujawniając rządom Hiszpanii i Francji informacje nt. swoich magazynów broni. W kwietniu 2017 przekazała francuskim służbom adresy swych 12 magazynów broni: znaleziono w nich m.in. 120 pistoletów, 3 tony materiałów wybuchowych oraz tysiące nabojów i detonatorów.

Powstała w czasach reżimu gen. Franco

ETA powstała w czasach reżimu generała Francisco Franco. Zrobiło się o niej głośno, gdy w zamachu 20 grudnia 1973 roku zabiła premiera, admirała Luisa Carrero Blanco, wyznaczonego przez Franco na swego następcę.

W czasie całej swej działalności zbrojnej organizacja pozbawiła życia 853 ludzi.

Część baskijskich polityków, a także byłych terrorystów, już pod koniec lat 90. wzywała kierownictwo ETA do porzucenia walki zbrojnej.

(e)