Pastuch w kapeluszu pilnujący dwóch gęsi – taki oto wizerunek Polski znalazł się na okolicznościowych medalach z okazji mistrzostw świata w Niemczech. Pozłacane medale dla dzieci wybiła niemiecka mennica za zgodą FIFA.

Na mundialu zaprezentują się 32 drużyny i tyle też będzie medali. Zobacz wszystkie medale. Dla każdego państwa – jak tłumaczą twórcy pamiątek – wybrano najbardziej charakterystyczne budynki czy symbole. I tak na medalu Francji – znajduje się wieża Eiffla, Niemiec - Brama Brandenburska, Stanów Zjednoczonych – Statua Wolności, a np. Czech – lew. Polska pomysłodawcom orderów dla dzieci kojarzy się… z pastuchem, ale już Anglia z mostem Tower Bridge.

Na stronie internetowej niemieckiej firmy MDM – projektanta medali, znalazło się takie oto tłumaczenie medalowej wizji Polski: Przy całym szacunku dla tradycyjnych wartości celem Polski jest zaprezentowanie się z sukcesem na MŚ. Jeśli pójdzie coś nie tak to gęsi przebudzą ich z letargu.

Czy dwie gęsi i pastuch to wpadka władz odpowiedzialnych za promocję Polski? Sprawie przyjrzał się reporter RMF FM Marek Świerczyński: