W poznańskim kuratorium trwa narada parlamentarzystów, dyrektorów szkół i urzędników jak utrzymać zerówki w liceach w Lesznie. To dodatkowe klasy liceum gdzie gimnazjaliści uczą się języka obcego. Zdaniem kuratorium są sprzeczne z prawem oświatowym. Wątpliwości w tej sprawie ma też MEN. W obronie zerówek siedzibę kuratora pikietowali uczniowie z Leszna.

Nie wiadomo, dlaczego dopiero teraz zwrócono uwagę na problem. Klasy zerowe istnieją przecież już od co najmniej pięciu lat. Wszystko wskazuje zatem na to, że funkcjonują one na zasadzie „co nie jest zabronione, jest dozwolone” - nikt wcześniej zastrzeżeń nie zgłaszał, więc ministerstwo też się nie wychylało. Teraz jednak nie ma już wyjścia.

Według wiceminister edukacji Krystyny Szumilas, przy zatwierdzaniu projektów organizacyjnych samorząd musiał popełnić jakiś błąd. Teraz trzeba będzie wyjaśnić jaki to błąd, i czy „zerówki” nie zakłócają równości szans przy rekrutacji do liceów. Wszak te przez cały rok nauki inwestują w gimnazjalistę, i to pewnie jego chętniej niż innych będą chciały widzieć w swoich szeregach.

Zero skrupułów w walce o „zerówki”

Przed kuratorium w Poznaniu odbyła się pikieta uczniów, którzy uważają decyzję kuratora za krzywdzącą. Klasy zerowe dają im możliwość nauki języka aż przez 16 godzin tygodniowo! Dla porównania, w gimnazjum są to tylko 4 godziny. Ponadto zajęcia są bezpłatne, więc mogą sobie na nie pozwolić dzieci z rodzin niezamożnych.

Pikietujący żądają od kuratora zmiany decyzji. Jeżeli to nie pomoże, gimnazjaliści nie wykluczają protestu przed resortem edukacji. Dzisiejszą pikietę obserwował reporter RMF FM Piotr Świątkowski:

W klasach, które działały przy dwóch leszczyńskich liceach, najzdolniejsi uczniowie ostatnich klas gimnazjów przechodzili intensywny kurs języka angielskiego. Uczyli się także niektórych przedmiotów w wybranym przez siebie języku.

Uczniowie bardzo chwalili sobie "zerówki". Podkreślali, że nauka języka była tam dużo bardziej efektywna, ponieważ nauczyciele mieli lepsze podejście i mogli poświęcić uczniom więcej czasu. Posłuchaj: