W nadchodzącym tygodniu ruszy sprzedaż biletów na podróż wagonami ciszy. Od kwietnia będą one jeździć wraz z pociągami Pendolino, na początek na próbę - na dwa miesiące. "W jednym pociągu w strefie ciszy będzie ponad 60 miejsc dla pasażerów. To będzie siódmy, ostatni wagon pociągu Pendolino drugiej klasy" - zapowiada w rozmowie z RMF FM Beata Czemerajda z PKP Intercity. "Wprowadzamy zasadę, że nie rozmawiamy głośno w tym wagonie, a jeśli mamy urządzenia elektroniczne, to wyłączamy w nich głos" - dodaje.

W wagonach ciszy możliwe będzie słuchanie muzyki, ale tylko przez słuchawki. I to nie przy maksymalnej głośności - zapowiada Beata Czemerajda. Przez kolejne dwa miesiące będziemy sprawdzać, jak duże jest zainteresowanie wagonami ciszy, ile osób będzie z nich korzystać, co możemy poprawić, czy w ogóle wprowadzać takie rozwiązanie. Same pociągi Pendolino cieszą się dużym powodzeniem. Jedno jest pewne: żeby strefa ciszy miała sens, musi być to cały wagon, tak żeby nie dobiegały tam odgłosy z innych części pociągu - mówi rzeczniczka PKP Intercity.

Rozmowy w strefie ciszy będą dozwolone, ale przyciszone, szeptem, jak w bibliotece. Oczywiście będzie konieczność sprawdzania biletów takim wagonie, będzie pojawiał się tam kontroler, co jakiś czas wygłaszane będą też komunikaty. Całkowitego zakazu rozmów oczywiście nie będzie - precyzuje Beata Czemerajda.

(mpw)