Trzy tygodnie temu Ahmed Zakajew był w Polsce - mówi reporterowi RMF FM Krzysztofowi Zasadzie honorowy konsul Republiki Iczkeria w Polsce Adam Borowski. Prokuratura poinformowała, że jeśli Zakajew zjawi się w naszym kraju, będzie zatrzymany, a o jego ekstradycji do Rosji zadecyduje sąd. Moskwa oskarża go o działalność terrorystyczną.

Zobacz również:

Poszukiwany międzynarodowym listem gończym szef emigracyjnego rządu Czeczenii przybył samolotem do Warszawy i uzgadniał z Borowskim między innymi szczegóły rozpoczynającego się w czwartek w Pułtusku Światowego Kongresu Narodu Czeczeńskiego. Borowski dodał, że był to trzeci pobyt Zakajewa w Polsce w tym roku i nikt nie próbował go zatrzymywać.

Brytyjskie MSW: Zakajew ma genewski dokument podróży

Brytyjski resort spraw wewnętrznych podał, że Zakajew ma dokument podróży wydany na podstawie konwencji genewskiej z 1951 roku i może odwiedzać państwa, które są sygnatariuszami tego porozumienia.

Dokument wyszczególnia, do których krajów jego posiadacz potrzebuje wizy, a do których nie. Władze wystawiające dokument zwracają się do sygnatariuszy konwencji o udzielenie jego posiadaczowi wszelkiej niezbędnej pomocy. Zakajew uzyskał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii w listopadzie 2003 roku.

Rzecznik brytyjskiego MSW dodał, że rosyjski nakaz aresztowania Zakajewa nie jest niczym nowym i że po uzyskaniu azylu szef czeczeńskiego rządu emigracyjnego jeździł m.in. do Niemiec, Francji i innych państw.

Rzecznik nie był jednak pewien, czy w przypadku ewentualnych trudności, np. z polską prokuraturą, przysługiwałoby Zakajewowi prawo do brytyjskiej pomocy dyplomatycznej. Mógłby on natomiast oczekiwać ochrony prawnej ze strony Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców.

Zakajew ma azyl polityczny w Wielkiej Brytanii

Zakajew uzyskał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii w listopadzie 2003 roku. Do Londynu po raz pierwszy przyjechał w styczniu 2002 roku. Jeszcze przed formalnym uzyskaniem tam azylu zaangażował się w organizację Światowego Kongresu Czeczenów w Kopenhadze, dokąd pojechał w październiku 2002 roku. Władze duńskie aresztowały go, ponieważ był ścigany przez Interpol, na wniosek władz rosyjskich oskarżających go o to, że był zaangażowany w przygotowywanie ataku na teatr na Dubrowce w Moskwie w 2002 roku. W Danii Zakajew spędził pięć tygodni w więzieniu, ale został zwolniony z braku dowodów.

W grudniu 2002 roku wrócił do Londynu i został aresztowany na lotnisku. Zwolniono go za poręczeniem znanej aktorki Vanessy Redgrave. W czasie postępowania deportacyjnego Rosjanie postawili mu 13 zarzutów, ale angielski sąd nie podtrzymał żadnego z nich. O wydanie Zakajewa, a także oligarchy Borysa Bierezowskiego, Moskwa ubiegała się także w późniejszych latach, ale spotkała się z odmową Londynu.

Po uzyskaniu azylu w Wielkiej Brytanii Zakajew zamieszkał w Londynie, przy tej samej ulicy, co były funkcjonariusz FSB Aleksander Litwinienko, otruty radioaktywnym polonem w listopadzie 2006 roku, według brytyjskiej policji najprawdopodobniej przez byłego kolegę ze służby Andrieja Ługowoja.