Policja ogłosiła przetarg na 411 laserowych mierników prędkości - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Mają trafić do drogówki jeszcze w tym roku.

Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie koszt zakupu tych nowoczesnych urządzeń. Przetarg został dopiero ogłoszony. Biorąc pod uwagę ceny pojedynczych zakupów takich mierników, które powoli zaczynają wchodzić na wyposażenie komend wojewódzkich, policja zapłaci za to około 10 milionów złotych. Kupno współfinansowane jest jednak przez Unię Europejską.

Na Zachodzie drogówka częściej używa już mierników laserowych niż zwykłych radarów. Jeśli chodzi o wygląd, te zamówione w Polsce nie będą się wiele różnić od tradycyjnych "suszarek". Policjanci zwracają jednak uwagę na zalety nowego sprzętu. Mierzy prędkość na dystansie do kilometra. Z tej odległości można "ustrzelić" konkretny pojazd - bo laserowy miernik ma celownik optyczny. Pomiar może być dokonywany z wnętrza radiowozu. Zgodnie z warunkami przetargu, zwycięzca postępowania musi dostarczyć mierniki do końca października.