To rzecz rzadsza od najrzadszych ziemskich minerałów. Do Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim trafił fragment lunaitu, czyli księżycowego meteorytu. Niewielki kawałek skały, który najlepiej widać przez lupę, pochodzi z tzw. ciemnej strony Księżyca.

Meteor księżycowy, zwany lunaitem to skała, która oderwała się od powierzchni Księżyca i spadła na Ziemię. Fragment, który można oglądać w Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim pochodzi z wyżyn tzw. ciemnej strony ziemskiego satelity. Określa się to na podstawie składu skały.

Wyróżnia się trzy rodzaje księżycowych meteorytów: LUN-A, LUN-B i LUN-C ze względu na skład mineralny i genezę. Achondryty typu LUN-A są to brekcje anortozytowe i pochodzą z obszarów wyżyn księżycowych na niewidocznej z Ziemi części Księżyca. Achondryty typu LUN-B czyli lunaity bazaltowe zostały odłupane z widocznych obszarów mórz księżycowych z nizin Mare. Natomiast LUN-C to brekcje regolitowe, a jako że regolit jest rozpowszechniony na całej powierzchni Księżyca, nie można jednoznacznie ustalić miejsca ich pochodzenia.


Nasz lunait wykazuje cechy achondrytu typu LUN-A. Różni się od próbek gruntu księżycowego przywiezionego przez misje księżycowe, stąd m.in. przypuszcza się, że pochodzą one z wyżyn ciemnej strony Srebrnego Globu, która nigdy nie była penetrowana - wyjaśnia Tomasz Andrzejewski z Muzeum Kamieni.

Fragment pochodzi z Sahary, został tam znaleziony w ubiegłym roku. Nie oznacza to, że wtedy tam spadł. Wiek skały szacowany jest na około 2,8 do 4 mld lat. Meteoryt uderzył w Ziemię wtedy, gdy planeta i cały Układ Słoneczny jeszcze się formowały.

Lunait został zakupiony dzięki datkom osób odwiedzających muzeum. Obok lunaitu można zobaczyć fragment meteorytu z kanionu Diablo w Arizonie czy żelazną bryłę, która spadła w górach Sichote-Aliń niedaleko Władywostoku.


(mpw)