Najważniejsze osoby w państwie poleciały osobno do Krakowa na pogrzeb Wisławy Szymborskiej. Jak ustalił reporter RMF FM, delegacja prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu wykorzystała dwa samoloty. To efekt nowej instrukcji oraz porozumienia pomiędzy kancelariami.

Nowa instrukcja HEAD zakłada, że najważniejsze VIP-y w naszym kraju nie mogą lecieć razem. Dwie pierwsze osoby w państwie to prezydent i marszałek Sejmu. Oni polecieli więc oddzielnie. Na pokładzie jednej maszyny był Bronisław Komorowski i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. W drugim samolocie poleciała Ewa Kopacz i Donald Tusk. Instrukcja dopuszcza taką konfigurację.

Jak informuje nasz reporter, samoloty z premierem i prezydentem wylądowały już na Balicach.

Uroczystości pogrzebowe Wisławy Szymborskiej rozpoczną się w południe na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Zgodnie z wolą poetki ceremonia będzie miała charakter świecki. Szymborska zostanie pochowana w rodzinnym grobowcu, w którym spoczywają jej rodzice i siostra.

Władze Krakowa przypuszczają, że na Cmentarz Rakowicki, aby pożegnać noblistkę może przybyć ponad 10 tys. ludzi. Dla tych, którzy nie wejdą na teren nekropolii, przed bramą główną cmentarza ustawiony zostanie specjalny telebim.

Wiadomo, że do Krakowa, by towarzyszyć Wisławie Szymborskiej w ostatniej drodze przyjadą poeci: Ewa Lipska, Julia Hartwig i Adam Zagajewski. Będą także: tłumacz wierszy Szymborskiej Anders Bodegard i litewski pisarz Tomas Venclova. Informacje o pogrzebie Szymborskiej zostały rozesłane do osobistości, znających poetkę i ceniących jej twórczość na całym świecie, m.in. Umberto Eco, Woody Allena, oraz poetów, laureatów literackiego Nobla Seamusa Heaneya i Tomasa Transtroemera.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku w swoim domu w Krakowie. Miała 89 lat. Długo chorowała na raka płuc. Była jedną z najwybitniejszych polskich poetek, eseistką, krytykiem literackim, tłumaczem, filozofem. Wielokrotnie nagradzano ją i w Polsce, i za granicą. W 1996 roku otrzymała najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie - Nagrodę Nobla.