„Dziś nie widzę powodów, żeby stawiać Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu” – mówi, w odpowiedzi na pytania słuchaczy, gość Kontrwywiadu RMF FM, wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin. „Pozwólmy działać prokuraturze” – dodaje. Pytany o zamach, odpowiada: „Jeżeli pod Smoleńskiem nie doszło do zamachu albo jeśli nie da się tego udowodnić, to nie będzie to miało żadnych konsekwencji dla jakiejkolwiek partii”. Zdaniem wicepremiera trzeba przyjąć prawdę o katastrofie smoleńskiej jaka by ona nie była. „Ważne, żeby do tej prawdy dążyć i ważne, żebyśmy do niej doszli” – uważa Gowin.

Gość RMF FM pytany o wrak tupolewa odpowiada: Wielokrotnie mówiłem, że jest po stronie rosyjskiej brak dobrej woli w tej sprawie. Być może, żeby osiągnąć właściwy efekt, trzeba będzie się odwołać do jakichś instancji międzynarodowych - uważa wicepremier.

To nie będzie tak, że my jako obóz rządzący zajmiemy jakieś jednolite stanowisko - odpowiada Gowin, pytany przez słuchaczy o całkowity zakaz aborcji. Dodaje, że to nie jest rządowy projekt ustawy, a inicjatywa obywatelska. Niczego nie będziemy narzucać i nikomu nie będziemy łamać kręgosłupów. Będą tacy, jak ja, którzy nie poprą zakazu aborcji w przypadku, kiedy na przykład dochodzi do gwałtu - komentuje polityk.

Elektroniczny system referendum krajowego? Nie jestem zwolennikiem cedowania przez polityków częstej odpowiedzialności wprost na obywateli - deklaruje wicepremier. Jego zdaniem referenda powinny być raczej wyjątkiem, niż regułą. Gowin dodaje, że w przypadku miliona podpisów pod wnioskiem o referendum, powinno ono być obligatoryjne. Parlament powinien tutaj oddać głos narodowi - mówi polityk.

Jarosław Gowin uważa, że powinien powstać pomnik Lecha Kaczyńskiego. Każde upamiętnienie osoby prezydenta Kaczyńskiego jest równocześnie upamiętnieniem pozostałych ofiar katastrofy - komentuje. Są z nim złączone na wieczność - dodaje.

Wicepremier odpowiada również na pytania o swoją aktywność, stypendia i uchodźców. 

Zobacz, jak Jarosław Gowin odpowiadał na pytania Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM