"Deklaracja o podniesieniu kwoty wolnej od podatku zostanie skonsumowana w jednolitym podatku. To, co jest dotychczasowym PIT-em nie będzie do 8 tys. naliczane" - mówi, w odpowiedzi na pytania słuchaczy, gość Kontrwywiadu RMF FM, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Nowy podatek? Minister deklaruje, że mógłby wejść w życie w 2018 roku. Jego zdaniem okazuje się, że najtrudniej jest zmienić system informatyczny, który były przystosowany do zmian. "ZUS np. potrzebuje minimum 9 miesięcy, żeby to zmienić" - dodaje Kowalczyk.

Dług publiczny? Moim marzeniem jest to, żeby przestał rosnąć w stosunku do PKB - odpowiada gość RMF FM. Nominalnie to pewnie się nie uda przez tę kadencję, ale jeśli zatrzymamy przyrost długu publicznego w stosunku do PKB pod koniec kadencji, to będzie to naszym sukcesem - dodaje. Pytany o to, z czego można ciąć wydatki odpowiada, że w administracji będzie kilka miliardów do cięcia. Są również oszczędności jeśli chodzi generalnie o system ochrony zdrowia. On jest teraz niewydajny - uważa minister.

Cytat

Moim marzeniem jest to, żeby dług publiczny przestał rosnąć w stosunku do PKB

Na przyszły rok nie planujemy specjalnie zmian jeśli chodzi o stawki VAT - zapowiada Kowalczyk, pytany przez słuchaczy o wprowadzenie podwójnej stawki VAT. Dodaje, że w grę na razie nie wchodzi również zmniejszenie z 23 na 22 proc. No chyba, że w długim półroczu byłaby lawina przychodów do budżetu, to wtedy tak, ale na razie tej lawiny nie widać - mówi gość RMF FM.

Cytat

Proponujemy dobrowolność i bardzo liczymy na to, że wiele osób z tej dobrowolności skorzysta i z dobrej woli będzie pracować dłużej

Minister pytany o obniżenie wieku emerytalnego odpowiada, że rząd chciałby uchwalić zmiany jeszcze w tym roku. Na wejście w życie potrzeba co najmniej 9 miesięcy, bo ZUS tyle chce czasu na modyfikację systemu, więc to będzie rok 2017 lub styczeń 2018 - komentuje. Budżet to wytrzyma? Jeśli by nie wstrzymywał to byśmy tego nie robili. Tym bardziej, że my proponujemy dobrowolność i bardzo liczymy na to, że wiele osób z tej dobrowolności skorzysta i z dobrej woli będzie pracować dłużej - mówi gość Kontrwywiadu. Dodaje, że maksymalne koszty roczne obniżenia wieku emerytalnego zaczynają się od 3,5 miliarda złotych, później stopniowo rosną, a po kilku latach sięgają 12 miliardów. Następnie zaczynają spadać.

Podatek obrotowy dla dużych firm? Zdaniem Henryka Kowalczyka można to rozważyć. Taką pierwszą próbą nawet będzie już podatek quasi-obrotowy jako zaliczka na CIT. Zapisaliśmy to w ustawie o wspieraniu przemysłu okrętowego. Jak będzie sensowne, to może warto to rozszerzyć - uważa minister.

Gość Kontrwywiadu pytany o 15 proc. CIT odpowiada: Już prace trwają i jest też deklaracje, że w ciągu kilku tygodni trafi to na Komitet Stały i do rządu.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów odpowiada również na pytania o cenę wody, Elżbietę Witek i Jacka Kurskiego.

Zobacz, jak Henryk Kowalczyk odpowiadał na pytania Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM