Jednym z głównych zadań polityki historycznej ministerstwa kultury jest kontynuacja budowy sieci muzeów - mówił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów. "W tej chwili około 15 nowych instytucji muzealnych jest współprowadzonych przez ministerstwo" - zauważył.

Jednym z głównych zadań polityki historycznej ministerstwa kultury jest kontynuacja budowy sieci muzeów - mówił  wicepremier, minister kultury Piotr Gliński  po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów. "W tej chwili około 15 nowych instytucji muzealnych jest współprowadzonych przez ministerstwo" - zauważył.
Piotr Gliński /Paweł Supernak /PAP

W tej chwili około 15 nowych instytucji muzealnych jest współprowadzonych przez ministerstwo, albo te inwestycje są rozpoczęte, kontynuowane lub kończone. To 15 nowo powstałych i współprowadzonych instytucji muzealnych, od takich wiodących muzeów jak Muzeum Historii Polski (...), Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wiele innych inwestycji jest na różnych etapach - zauważył.

Sieć muzealna to sieć, która z jednej strony wzmacnia Polskę lokalną, z drugiej - realizuje podstawowe cele naszej polityki historycznej - podkreślił wicepremier.

Jak ocenił, drugim ważnym elementem polityki historycznej było powołanie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. To specyficzny ośrodek naukowy, którego celem i zadaniem podstawowym jest przetłumaczenie polskich relacji świadków totalitaryzmu. Świat nie zna polskich doświadczeń. Ta instytucja ma za zadanie nadrobienie tej zaległości - przypomniał minister.

Trzecim wymiarem jest program rządowy "Niepodległa". Pięcioletni program będzie ustanowiony formalnie do marca. W tej chwili mamy budżetowanie na następny rok, 12 mln zł. To jest program, który ma upamiętniać stulecie polskiej niepodległości - dodał.

Czwartym wymiarem polityki historycznej MKiDN jest ochrona nad zabytkami. Udało nam się zwiększyć sumę przeznaczoną na ochronę zabytków o 20 mln zł. w roku 2017 do 120 mln. Ministerstwo Kultury wspiera, współprowadzi obecnie 38 instytucji kultury, z czego dla 11 jest organizatorem - dodał.

Jak zapowiedział Gliński, od tego roku kolejne 10 instytucji kultury będzie współprowadzone przez resort kultury. To znów wyraz naszych strategicznych decyzji - trzeba wzmacniać te instytucje kultury, które są ważne, mają znaczenie regionalne, a często ponadregionalne; chcemy również wzmacniać polską lokalność - podkreślił Gliński, dodając, że dofinansowania otrzymają takie instytucje jak m.in. Filharmonia Rzeszowska, Warszawska Opera Kameralna, Teatr lalkarski w Bielsku-Białej, Filharmonia Szczecińska, Zespoły Pieśni i Tańca "Mazowsze" i "Śląsk". 

Gliński: 1 lutego połączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

1 lutego doprowadzimy do połączenia dwóch podobnie funkcjonujących, o podobnym zakresie, znajdujących się w tym samym miejscu muzeów - Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - zapowiedział wicepremier Gliński.

Zgodnie z zapowiedzią, zgodnie z prawem, zgodnie także z postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, 1 lutego doprowadzimy do połączenia dwóch podobnie funkcjonujących, o podobnym zakresie, znajdujących się w tym samym miejscu, instytucji kultury dwóch Muzeów - mówił na konferencji prasowej Gliński.

Zaznaczył, że jest to "działanie, które ma poprawić funkcjonowanie tych muzeów, ma połączyć dwa wielkie potencjały obu instytucji".

Szef resortu kultury poproszony został także o komentarz do zapowiedzi prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zastanawia się nad wystąpieniem do sądu o zwrot darowizny podarowanej przez samorząd na budowę muzeum.

Ta darowizna została przekazana przez miasto Gdańsk na cele Muzeum II Wojny Światowej. MIIWŚ jest niezagrożone, dalej będzie w Gdańsku funkcjonowało, więc nie ma żadnych podstaw prawnych do tego, żeby kwestionować swoje wcześniejsze decyzje. Tym bardziej, że one są trudne do wyobrażenia, bo trudno sobie wyobrazić, żeby prezydent Gdańska chciał odebrać instytucji państwowej darowiznę, którą dał w pewnych regułach prawa, które uniemożliwia odebranie - podkreślił minister kultury.

Gliński pytany o to, kiedy poznamy nazwisko nowego dyrektora połączonych placówek powiedział: "Poznamy je, jeżeli będzie zmiana po połączeniu instytucji".

(mpw)