Polska w ogniu krytyki na posiedzeniu Rady UE w ramach procedury z art. 7. traktatu unijnego, prezydent Andrzej Duda rozmawia z Donaldem Trumpem w Białym Domu, rosyjski samolot zestrzelony przez izraelskie myśliwce, publikacja fragmentów przesłuchań do KRS - to informacje, które cieszyły się największym zainteresowaniem w Polsce i na świecie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych wydarzeń wtorku.


Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Trumpem. Wśród wątków Nord Stream 2

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą we wtorek w południe czasu lokalnego zostali powitani w Białym Domu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i amerykańską pierwszą damę Melanię Trump. Przed spotkaniem Donald Trump skrytykował Nord Stream 2. Inwestycję nazwał absurdalną. Prezydent USA zapewnił też, że stosunki między polsko-amerykańskie są "znakomite".

WIĘCEJ O WIZYCIE PREZYDENTA W WASZYNGTONIE PRZECZYTACIE TUTAJ

Wielkie emocje na MŚ. Polacy wygrywają mecz i całą grupę

Reprezentacja Polski wygrała z Bułgaria 3:1 podczas siatkarskich mistrzostw świata. Pierwszą partię broniący tytułu Polacy wygrali 25:14, a w drugiej lepsi okazali się będący współorganizatorami mundialu Bułgarzy - 25:23. Trzecia odsłona należała do biało-czerwonych, którzy triumfowali w niej 25:22. Dzięki zdobytemu w ten sposób punktowi podopieczni Vitala Heynena, którzy wygrali wszystkie cztery swoje wcześniejsze spotkania, zapewnili sobie utrzymanie pozycji lidera grupy D. Spotkaniu towarzyszyły ogromne emocje. W czwartym secie gra toczyła się punkt za punkt, ale ostatecznie to Polacy okazali się lepsi (23:25). Bułgaria - Polska 1:3 (14:25,25:23,22:25, 23:25).

WIĘCEJ O MECZU POLAKÓW TUTAJ

Wysłuchanie Polski ws. praworządności. Warszawa w ogniu krytyki

Bardzo ostre stanowisko Francji i Niemiec w kwestii praworządności w Polsce. "Sytuacja stała się bardziej pilna niż kiedykolwiek" - powiedział za zamkniętymi drzwiami w imieniu obu krajów niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth. To ustalenia korespondentki RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginon. W Brukseli blisko trzy godziny trwało wysłuchanie Polski na posiedzeniu Rady UE w ramach procedury z art. 7. traktatu unijnego. Niemcy i Francja chcą, aby procedura art. 7 była kontynuowana.

WIĘCEJ O WYSŁUCHANIU POLSKI PRZECZYTACIE TUTAJ

Przesłuchania w KRS: "Mam Talent" do Kontroli Nadzwyczajnej


Publikujemy fragmenty protokołów przesłuchań, prowadzonych przez zespół Krajowej Rady Sądownictwa rekomendujący prezydentowi 20 kandydatów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Zespół kierowany przez mec. Wiesława Johanna wybrał ich spośród 68 kandydatur po rozmowach trwających kilkanaście minut.

O CO PYTANO I JAKIE BYŁY ODPOWIEDZI KANDYDATÓW? O TYM PRZECZYTACIE TUTAJ

Kosiniak-Kamysz: Samorządy powinny mieć większy udział w VAT

"Program społeczny jest naszą domeną, my jesteśmy tą społeczną twarzą. Rządzący skręcają bardzo w prawo, Platforma skręca w lewo po przyjęciu Barbary Nowackiej, my jesteśmy w centrum" - zapewniał Władysław Kosiniak-Kamysz w Porannej rozmowie w RMF FM.

CAŁA ROZMOWA ROBERTA MAZURKA Z WŁADYSŁAWEM KOSINIAKIEM-KAMYSZEM DO ZOBACZENIA I PRZECZYTANIA TUTAJ


Kopacz: Morawiecki wie, że mówiąc o tym, że poprzednicy nie zrobili nic, kłamie

"Liczę na wiele, tym bardziej, że nie chodzi tu tylko o polityków, ale o Polaków. Polacy chcieliby, by na spotkaniu w Białym Domu rozwiązano konkretne sprawy. Ja bym chciała, by nagle się okazało, że Polacy mogą bez wiz wjeżdżać do USA. Polacy liczą też na to, że prezydent Trump pokaże instrumenty, dzięki którym zablokuje budowę Nord Stream 2" - powiedziała Ewa Kopacz w Popołudniowej rozmowie w RMF FM, komentując wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. "Po trzecie, chciałabym usłyszeć, że gaz skroplony, który popłynie do nas z USA, że jego cena będzie niska. A czwarta sprawa to wzmocnienie naszego bezpieczeństwa, stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce" - dodała była premier.

CAŁA ROZMOWA MARCINA ZABORSKIEGO Z EWĄ KOPACZ DO ZOBACZENIA I PRZECZYTANIA TUTAJ

Rosyjski samolot wojskowy zestrzelony u brzegu Syrii. Na pokładzie 15 osób

Rosyjski samolot wojskowy Ił-20 z 15 członkami załogi na pokładzie zniknął z radarów podczas ataku izraelskich myśliwców w syryjskiej prowincji Latakia - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Według amerykańskich służb, samolot został zestrzelony przez syryjską obronę przeciwlotniczą. W związku z zestrzeleniem rosyjskiego samolotu wojskowego u wybrzeży Syrii do MSZ Rosji wezwano we wtorek ambasadora Izraela w Moskwie Gary'ego Korena - poinformowała rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

WIĘCEJ O ZESTRZELENIU ROSYJSKIEGO SAMOLOTU PRZECZYTACIE TUTAJ