Gotyckie cegły z Kraśnika hitem eksportowym. Wykorzystywane są do renowacji zabytków w całej Europie. Surowiec, który używany jest do ich produkcji, ma unikalne właściwości. Dzięki temu można zrobić cegły niemalże identyczne, jak te sprzed 300 lat.

Cegły uzyskuje się z lessu, który ma w sobie naturalne i chemiczne związki. Dzięki odpowiedniej obróbce i wypalaniu, wyglądają jak cegły, z których powstawały średniowieczne budowle.

Takiego efektu nie da się uzyskać chemicznymi barwnikami, bo kolor może wyblaknąć w słońcu. Wtedy cegły będą się znacząco różnić od oryginału - mówi Mariusz Osiniak, producent cegieł.

Nie da się tego również zrobić formując cegły maszynowo. Tu konieczna jest ręczna obróbka, bo przecież w XIV czy XV wieku nie znano maszyn. Cegła formowana ręcznie ma specyficzną fakturę i wygląd - tłumaczy z kolei Feliks Trojanowski. Gdy otrzymujemy zamówienia na partię cegieł, koniecznie musimy dostać próbkę. Wymiary, sposób wyrobienia, kolor - są specyficzne dla każdej budowli. Kiedyś nie było fabryk i kontroli jakości, więc musimy podrobić te cegły, żeby były jak najbardziej podobne do oryginału - dodaje.

Wytworzenie idealnej cegły, to mozolna praca

Uzyskanie odpowiedniej mieszanki lessu, która wiernie odtworzy parametry, wymaga za każdym razem serii prób. Oprócz starannie wykonanej mieszanki, cegła musi odpowiednio długo schnąć. Nie można także zapominać o wypalaniu w odpowiednich warunkach. Używamy pieca hoffmanowskiego - to był szczyt technologii w XIX wieku. Dzięki niemu możemy uzyskać parametry cegieł gotyckich - mówi Osiniak.

Bardzo ważna jest także temperatura - Optymalna to 1050-1100 stopni, dlatego trzeba być niezwykle uważnym. Podróbki muszą być idealne pod każdym względem. W innym wypadku konserwator zabytków nie zezwoli na ich wykorzystanie. Biorąc pod uwagę rozmiar cegieł, dopuszczalne są różnice co najwyżej pół centymetra. Jeżeli chodzi o kolor, odcień musi być idealny. To bardzo trudna robota, ale opłacalna. Zamówienia mamy z całej Europy, głównie z Niemiec. Wyrobiliśmy sobie dobrą markę. Wszyscy wiedzą, że jesteśmy w stanie odtworzyć każdy rodzaj zabytkowej cegły - mówi Feliks Trojanowski.