Około 120 tysięcy wiernych zgromadziło się na pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie rozpoczęły się uroczystości beatyfikacyjne ks. Jerzego Popiełuszki. Policja apeluje, by uważać na osoby starsze i dzieci. W tłumie mogą się łatwo zagubić.

Zobacz również:

Jak poinformował rzecznik komendanta stołecznego policji Maciej Karczyński, doszło już do pierwszego zagubienia. Około 80-letnia pani zgubiła swoją grupę. Opiekują się nią policjanci, próbujemy ustalić, z kim przyjechała - wyjaśnił.

Około tysiąca funkcjonariuszy pilnuje i będzie pilnować porządku podczas mszy i kilkugodzinnej procesji z relikwiami ks. Jerzego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Policjanci są m.in. na trasach wjazdowych do Warszawy i w centrum miasta, kierują przyjeżdżających na specjalnie wyznaczone parkingi.

Mszy na pl. Piłsudskiego będzie przewodniczyć delegat papieża abp Angelo Amato, który odczyta list apostolski Benedykta XVI ogłaszający wyniesienie ks. Jerzego Popiełuszki na ołtarze. Następnie wniesione zostaną relikwie nowego błogosławionego i odsłonięty obraz z jego wizerunkiem.

Msza ma trwać dwie godziny. Będzie ją koncelebrować około 100 biskupów i 1600 kapłanów. Na uroczystości zostali zaproszeni przedstawiciele najwyższych władz państwowych, parlamentu, samorządu i władze miasta oraz liczni goście z kraju i zagranicy.

Po mszy rozpocznie się procesja. 12-kilometrowa trasa wiedzie od pl. Piłsudskiego, Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Na poszczególnych odcinkach przedstawiciele różnych środowisk oraz parafii będą nieść relikwie i obraz beatyfikacyjny namalowany przez lubelskiego artystę Zbigniewa Kotyłło.

Warszawę czeka zmiana organizacji ruchu

W związku z uroczystościami w stolicy zmieniona zostanie częściowo organizacja ruchu. W godzinach 14-18 zamykane będą ulice na trasie procesji: Nowy Świat, Al. Ujazdowskie, Belwederska, Gagarina (jezdnia południowa), Czerniakowska (jezdnia zachodnia) od Gagarina, Powsińska, Wiertnicza, Przyczółkowa (jezdnia zachodnia) i Klimczoka. Wyłączony będzie też ruch tramwajowy na ul. Marszałkowskiej.

Pielgrzymi będą mieli do swojej dyspozycji dodatkowe autobusy i tramwaje, które dowiozą ich w rejon uroczystości. Osoby niepełnosprawne mogą dotrzeć na mszę specjalnymi busami. W sumie w stolicy spodziewanych jest 2 tysiące autokarów oraz kilka tysięcy samochodów osobowych z całej Polski. Przygotowano dla nich parkingi, nad którymi nadzór sprawować będą policja i straż miejska.

Dla samochodów osobowych udostępnione będą parkingi Park&Ride: Stokłosy, Ursynów, Wilanowska, Młociny, Marymont, Połczyńska oraz parkingi na: Torwarze, Torze Łyżwiarskim Stegny. Dodatkowo wykorzystane zostaną parkingi należące do centrów handlowych: Marki, Wola Park, Fort Wola, Blue City, Reduta, Promenada, Arkadia.

Autokary parkowane będą w następujących miejscach: Tory Wyścigów Konnych na Służewcu, Wisłostrada, ul. Jagiellońska, ul. Słomińskiego, parking przed Pałacem Kultury i Nauki, Aleje Jerozolimskie (Ochota), ul. Kasprzaka, Cmentarz Północny Brama Południowa, ul. Kaliszówka ul. Sokratesa. Na ulicach autokary parkowane będą obustronnie na prawych pasach jezdni.

Wyznaczono także parkingi zapasowe na wypadek, gdyby zapełniły się wyznaczone miejsca postojowe. Lokalizacje parkingów zapasowych: Zakład Energetyki Trakcyjnej i Torów Tramwajów Warszawskich ul. Obozowa, ul. Sobieskiego (od ul. Bonifacego do ul. Wilanowskiej - zewnętrzne pasy obu jezdni).

Szczegółowe informacje znaleźć można również na stronach internetowych stołecznego Urzędu Miasta.