Około 250 tysięcy pielgrzymów z całej Polski ma wziąć udział w jutrzejszej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Mieszkańcy stolicy muszą więc liczyć się jutro z poważnymi utrudnieniami na drogach.

Msza na pl. Piłsudskiego rozpocznie się o godzinie 11 i trwać będzie dwie godziny. Uroczystości przewodniczyć będzie delegat papieża abp Angelo Amato, a koncelebrować ją ma około 100 biskupów i 1600 kapłanów. Zaproszone zostały najwyższe władze państwowe, przedstawiciele parlamentu, samorządu i władze miasta oraz liczni goście z kraju i zagranicy. Sektory dla wiernych będą otwarte od godziny 6 rano.

O godzinie 11 - na rozpoczęcie uroczystości beatyfikacyjnych - uderzy dzwon ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Uruchomi go najbliższy przyjaciel ks. Jerzego i przewodniczący Solidarności Huty Warszawa Jacek Lipiński. To on jest autorem szaty graficznej dzwonu.

Po mszy odbędzie się kilkugodzinna procesja z relikwiami ks. Jerzego do Świątyni Opatrzności Bożej. Dwunastokilometrowa trasa wiedzie od pl. Piłsudskiego - Traktem Królewskim - do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Na poszczególnych odcinkach relikwie i obraz beatyfikacyjny namalowany przez lubelskiego artystę Zbigniewa Kotyłło będą niesione przez przedstawicieli różnych środowisk oraz parafii.

Procesja dotrze na Pola Wilanowskie po godzinie 18, gdzie zakończy się nabożeństwem przed Świątynią i wprowadzeniem relikwii do Panteonu Wielkich Polaków. W przyszłości relikwie będą umieszczone w jednej z czterech kaplic górnego kościoła - w kaplicy męczenników.

Uroczystości poprzedzi dzisiaj czuwanie młodzieży na Polach Wilanowskich przy Świątyni Opatrzności Bożej. Zaplanowano także m.in. widowisko muzyczne poświęcone ks. Jerzemu Popiełuszce. Udział wezmą w nim m.in. Ewelina Flinta, Darek Malejonek i Przemysław Gintrowski.

Warszawiaków nie ominą komunikacyjne kłopoty

W związku z jutrzejszymi uroczystościami warszawiaków czekają spore utrudnienia na drogach. W godzinach 14-18 zamykane będą ulice na trasie procesji: Nowy Świat, Al. Ujazdowskie, Belwederska, Gagarina (jezdnia południowa), Czerniakowska (jezdnia zachodnia) od Gagarina, Powsińska, Wiertnicza, Przyczółkowa (jezdnia zachodnia) i Klimczoka. Wyłączony będzie też ruch tramwajowy na ul. Marszałkowskiej. Pielgrzymi będą natomiast mieli do swojej dyspozycji dodatkowe autobusy i tramwaje, które dowiozą ich w rejon uroczystości. Osoby niepełnosprawne będą mogły dotrzeć na mszę specjalnymi busami.

Utrudnienia w ruchu mogą wystąpić także w okolicach kościoła św. Stanisław Kostki na Żoliborzu. Spodziewane są tam liczne grupy pielgrzymów odwiedzających grób ks. Jerzego.

W sumie w stolicy spodziewanych jest 2 tysiące autokarów oraz kilka tysięcy samochodów osobowych z całej Polski. Przygotowano dla nich parkingi, nad którymi nadzór sprawować będzie policja i straż miejska.

Dla samochodów osobowych udostępnione będą parkingi Park&Ride: Stokłosy, Ursynów, Wilanowska, Młociny, Marymont, Połczyńska oraz parkingi na: Torwarze, Torze Łyżwiarskim Stegny. Dodatkowo wykorzystane zostaną parkingi należące do centrów handlowych: Marki, Wola Park, Fort Wola, Blue City, Reduta, Promenada, Arkadia.

Autokary parkowane będą w następujących miejscach: Tory Wyścigów Konnych na Służewcu, Wisłostrada, ul. Jagiellońska, ul. Słomińskiego, parking przed Pałacem Kultury i Nauki, Aleje Jerozolimskie (Ochota), ul. Kasprzaka, Cmentarz Północny Brama Południowa, ul. Kaliszówka ul. Sokratesa. Na ulicach autokary parkowane będą obustronnie na prawych pasach jezdni.

Wyznaczono także parkingi zapasowe, w przypadku zapełnienia się wyznaczonych miejsc postojowych: Zakład Energetyki Trakcyjnej i Torów Tramwajów Warszawskich ul. Obozowa, ul. Sobieskiego (od ul. Bonifacego do ul. Wilanowskiej - zewnętrzne pasy obu jezdni).