Rosyjski prezydent nakazał wycofanie batalionu "ćwiczącego" przy ukraińskiej granicy na miejsce stałej dyslokacji pod Samarą. Żołnierze sprawnie zajmują miejsca w transporterach opancerzonych i odjeżdżają. Ze zdumieniem jednak zauważyłem oznaczenia wymalowane na transporterach. To żółte litery MS na niebieskim tle.

To oficjalne oznaczenie rosyjskich sił pokojowych. Ten skrót oznacza "mirotworczeskije siły". Doskonale to widać na filmie relacjonującym odjazd żołnierzy. Takie oznaczenia nie pojawiają się przypadkowo. Miały je wojska rosyjskie stacjonujące w gruzińskiej Osetii Południowej przed wojną w 2008 roku.

Czy to przypadek, czy może transportery pomalowano przewidując najazd na Ukrainę, gdzie wojska rosyjskie miały uchodzić za "siły pokojowe"? Próbowałem sprawdzić, czy ten batalion wcześniej brał udział w misjach pokojowych i po prostu starych oznaczeń nikt nie zamalował. Znalazłem jedynie tyle, że jednostka specjalizuje się w operacjach pokojowych. Oznaczenia wyglądają na wymalowane niedawno i chyba podejrzenie, że "mirotworczeskije siły" wysłano w pobliże granicy ukraińskiej nieprzypadkowo wydaje się uzasadnione.