Poprzedni rok był niezwykle udany dla Pau Gasola, który z zespołem Lakers zdobył mistrzostwo NBA, a podczas rozgrywanych w Polsce mistrzostw Europy poprowadził reprezentację Hiszpanii do złotego medalu. Wyróżniono także Marcina Gortata.

O wynikach plebiscytu decydowali eksperci i kibice w głosowaniu internetowym. Wygrana Pau'a Gasola nie jest zaskoczeniem. Gasol to nie tylko wybitny zawodnik, ale i wspaniały ambasador naszej dyscypliny - podkreślił sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Koszykówki Strefy Europejskiej, Nar Zanolin. W 2009 roku Gasol z ekipą Lakers wywalczył mistrzostwo NBA, a drużynę narodową poprowadził do pierwszego w historii tytułu mistrza Europy, zostając przy tym wybranym najlepszym graczem (MVP) turnieju finałowego w Polsce.

Na drugiej pozycji w plebiscycie FIBA-Europe uplasował się koszykarz Dallas Mavericks Dirk Nowitzki, a na trzecim miejscu znalazł się gracz Olympiakosu Pireus Milos Teodosić. Za spore zaskoczenie można uznać dopiero 8. miejsce gwiazdora San Antonio Spurs Tony`ego Parkera.

Marcin Gortat znalazł się na 12. miejscu. Center był kapitanem reprezentacji Polski, która w ME została sklasyfikowana na miejscach 9-10. Został również pierwszym Polakiem, który wystąpił w finale play off w lidze NBA. Marcin Gortat w głosowaniu kibiców znalazł się na drugim miejscu, ustępując jedynie Gasolowi, ale zdaniem ekspertów, Polak nie zasłużył na tak wysoką pozycję i po podsumowaniu głosów zajął ostatecznie dwunastą lokatę.