44 tysiące metrów kwadratowych powierzchni, przestrzeń na koncerty i debaty, sala koncertowa, kinowo-teatralna i taras widokowy z przepiękną panoramą Warszawy - tak wygląda otwarta dziś siedziba Muzeum Historii Polski na terenie warszawskiej Cytadeli. Zwiedzający mogą oglądać wystawę czasową: Wielkie i Małe Historie.

W czwartek w południe odbyła się oficjalna inauguracja siedziby Muzeum Historii Polski. Wystawa czasowa "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski", warsztaty i gry rodzinne, panel dyskusyjny oraz koncert Eweliny Flinty oraz Sanah - m.in. takie z kolei atrakcje przygotowano w ramach Festiwalu Otwarcia MHP.

W wydarzeniu na warszawskiej Cytadeli udział wzięli  m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. 

Od piątku 29 września zwiedzający będą mogli zwiedzić gmach MHP.  Po otwarciu dostępna dla zwiedzających będzie wystawa czasowa Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski. Pokażemy ponad pięćset niezwykłych obiektów z naszych zbiorów, liczących łącznie już ponad 60 tys. zabytków - powiedział  dyrektor MHP Robert Kostro. 

Ponadto na wystawie zwiedzający będą mogli zobaczyć wiele eksponatów z czasów staropolskich: m.in. kolekcję ponad dwudziestu pasów kontuszowych, obiekty związane z rozwojem nauki w dawnej Rzeczypospolitej, XVI-wieczną tapiserię (tj. tkaninę dekoracyjną) ze sceną z historii biblijnego króla Dawida oraz unikatowy kobierzec polski z początku XVIII w.

Nie zabraknie też obiektów bardziej współczesnych, przekazanych do Muzeum jako dary. To m.in. mundur gen. Stanisława Maczka oraz mundur service dress Samodzielnej Brygady Spadochronowej, należący do legendarnego żołnierza AK Ryszarda Białousa, a także płaskorzeźba wykonana przez niego już w trakcie powojennego pobytu na emigracji w Argentynie.

Unikatową częścią kolekcji MHP są kopie konserwatorskie szczególnie cennych dokumentów: aktów Unii lubelskiej i konfederacji warszawskiej.

Jak zastrzegł dyrektor MHP, "oprócz artefaktów dotyczących dawnej historii będzie prezentowana na wystawie historia całkiem nowa, chociażby wydarzenia związane z agresją rosyjską na Ukrainę, a także z pomocą, jaką Polacy nieśli uchodźcom ukraińskim". Myślę, że ta wystawa da możliwość spojrzenia na to, czym będzie Muzeum Historii Polski za kilka lat, wtedy, gdy otworzymy wystawę stałą – dodał.

Gmach MHP jest wielofunkcyjny. Oprócz przestrzeni wystawienniczych, konserwatorskich oraz magazynów w nowym gmachu MHP znajdą się sale dydaktyczne i warsztatowe, a także czytelnia i biblioteka oraz biura muzeum. W budynku znajdzie się również audytorium, mogące pomieścić blisko 580 widzów – tam będą się odbywały m.in. występy Sinfonii Iuventus, dla której sala muzealna będzie główną salą koncertową. 

Oprócz audytorium obiekt jest wyposażony w salę kinowo-teatralną mogącą pomieścić blisko 140 osób. Łącznie z kilkoma mniejszymi pomieszczeniami tworzą one atrakcyjne centrum konferencyjne.

Festiwal Otwarcia

Oprócz zwiedzania wystawy czasowej oraz samego gmachu muzeum, podczas Festiwalu Otwarcia, który odbędzie się w weekend 30 września – 1 października nie zabraknie innych atrakcji. MHP zaprasza na warsztaty edukacyjne, przedstawienia teatralne, grę terenową, a także wydarzenia przygotowane z myślą o rodzinach z dziećmi.

W sobotę odbędzie się też koncert Eweliny Flinty.

Natomiast w niedzielę odbędzie się koncert "Sanah w towarzystwie kwartetu smyczkowego śpiewa Poezyje". Podczas koncertu artystka wykona interpretacje ulubionych wierszy takich poetów jak Wisława Szymborska, Adam Asnyk, Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki.