„Biblioteka Emocji” to specjalnie wydzielona strefa w łódzkiej Bibliotece Otwartej. W tym miejscu książki nie wybiera się po tytule czy gatunku, tylko po rodzaju emocji, które w niej przeważają.

Ten projekt to innowacyjny sposób wyszukiwania książek w oparciu o emocje, które towarzyszą lub mogą towarzyszyć lekturze - zaznacza p.o. dyrektora Biblioteki Miejskiej w Łodzi - Halina Bernat. W Bibliotece Otwartej na Narutowicza 8/10 przygotowaliśmy oddzielny pokój ze specjalnymi regałami, które są oznaczone emocjami. Będziemy mogli wybrać uczucie, w które chcemy się wprowadzić oraz jego natężenie.

Dla czytelników dostępna jest fizyczna "Biblioteka Emocji". Otwarta jest ona w ramach specjalnie wydzielonej strefy. Tam książki nie wybiera się po tytule czy gatunku, lecz po rodzaju emocji, które w niej przeważają - mówi kierowniczka Biblioteki Otwartej - Monika Barriga. Działa już platforma, na której łodzianie mogą pomóc w dopasowaniu lektur do wybranego dla siebie uczucia. Zapraszamy do testów, korzystania z Biblioteki Emocji i podzielenia się swoimi odczuciami.

W "Bibliotece Emocji" dostępnych jest około 1000 nowych książek oznaczonych głównymi emocjami, takimi jak radość, smutek, miłość, strach czy złość.

Projekt "Biblioteki Emocji" jest finansowany ze środków programu "Kreatywna Europa". W jego ramach oprócz fizycznych regałów powstała także platforma internetowa.

Strona oferuje innowacyjny sposób wyszukiwania książek - w oparciu o emocje, które towarzyszą lekturze. Na platformie lektury można katalogować także m.in. ze względu na porę, która najlepiej sprzyja lekturze danej pozycji.

Projekt zakładał również szkolenie pracowników biblioteki, biorących udział w projekcie. W seminarium w Paryżu wzięli udział w szkoleniu, dotyczącym procesów emocjonalno-poznawczych, promocji czytelnictwa i nowych technologii.

"Biblioteka Emocji" dostępna jest od wtorku (22 lutego).