"Ukraińcy zawsze będą pamiętali pomoc Polaków, jesteście naszymi sojusznikami, wasz kraj – to nasza siostra" – mówi Wołodymyr Zełenski po polsku w nagraniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Kochana Polsko, twoja odzyskana niepodległość ma dzisiaj 104 lata i moje 104 słowa dla ciebie - mówi Zełenski w opublikowanym rano nagraniu w języku polskim.

Zełenski mówi, że Ukraina i Polska są razem. Jesteś naszą siostrą. Różnie było między nami, ale jesteśmy krewnymi, jesteśmy wolni - mówi prezydent Ukrainy.

Gdy nasza odzyskana niepodległość miała 30 lat, Polska (była) obok. Pamiętam nasze wspólne szczęście, radowaliśmy się razem. Kiedy znowu spotkaliśmy się ze starym wspólnym wrogiem, Polska (była)obok. Ukraińcy zawsze będą to pamiętali - zapewnił Zełenski.

Będą pamiętać, jak nas przyjmowaliście, jak nam pomagacie. Polacy to nasi sojusznicy, wasz kraj - to nasza siostra. Wasza przyjaźń na zawsze. Nasza przyjaźń na zawsze. Nasza miłość na zawsze. Razem będziemy zwycięzcami - oświadczył Zełenski.

Ukraiński premier: My, Ukraińcy i Polacy znamy cenę niepodległości

Życzenia złożył również Polakom premier Ukrainy. Denys Szmyhal także mówi w nagraniu po polsku.

W imieniu rządu Ukrainy oraz własnym składam wam najserdeczniejsze życzenia z okazji Święta Niepodległości RP - mówi premier ukraińskiego rządu.

Razem z Wami stoimy dziś w obronie Europy, całego cywilizowanego świata. W najtrudniejszym czasie agresji rosyjskiej przybyliście nam z pomocą, mobilizując cały demokratyczny świat na rzecz wsparcia Ukrainy - mówi Szmyhal.

Jesteśmy wdzięczni za to, że jesteście razem z nami. Czujemy waszą pomocną dłoń. W sercach Ukraińców na zawsze pozostanie w pamięci fakt, że to właśnie Polska była pierwszym sąsiednim krajem, który bez chwili zawahania otworzył swoje granice, ocalając tym samym miliony ludzkich żyć i losów
- zaznaczył premier.

Wierzę, że z tak niezawodnymi sojusznikami jak Polska, Ukraina zwycięży w imię jedności i szczerego pragnienia naszych narodów budowania wspólnej europejskiej przyszłości, w której najwyższa wartoscią będzie człowiek, jego życie i wolność - dodał Szmyhal, składając Polakom "najserdeczniejsze życzenia z okazji Święta Niepodległości".

Chwała Ukrainie, chwała Polsce, chwała naszym bratnim narodom - zakończył premier Ukrainy.

Szmyhal podziękował premierowi Polski Mateuszowi Morawieckiemu. Wywalczyliście swoją wolność i niepodległość dzięki bohaterstwu i poświęceniu wielu pokoleń. Dziś wspieracie nas. Dziękuję, panie premierze - napisał Szmyhal.