W Buczy znaleziono kolejny grób z ciałami siedmiu cywilów noszącymi ślady tortur. Zabici mieli związane ręce i przestrzelone kolana. Nie wiadomo jeszcze, kim byli zamordowani ludzie. Władze Ukrainy podały, że do tej pory nie były w stanie zidentyfikować 1200 ciał pochowanych po działaniach wojennych w tym kraju, część osób była pochowana w zbiorowych mogiłach. Rosjanie opanowali już 70 proc. Siewierodoniecka. Zdobycie miasta - nieformalnej stolicy części obwodu ługańskiego kontrolowanej przez rząd w Kijowie - pozostaje najważniejszym celem inwazji Kremla na wschodzie Ukrainy. Pierwszy statek z ukraińską kukurydzą przypłynął do Hiszpanii. W tym tygodniu kilku europejskich przywódców: premier Włoch Mario Draghi, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron przyjadą do Kijowa. Spotkanie ma być poparciem dla kandydatury Ukrainy do Unii Europejskiej. Najnowsze informacje ze 110. dnia rosyjskiej inwazji znajdziecie w zapisie naszej relacji 13.06.2022.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:21

Po stronie ukraińskiej przeciw Rosji walczy obecnie ok. 3000 Brytyjczyków i są oni drugą co do wielkości grupą wśród zagranicznych ochotników - ocenił w rozmowie ze stacją Sky News dowódca Legionu Gruzińskiego Mamuka Mamuaszwili.

Według niego, w szeregach ukraińskich służy obecnie ok. 20 tys. zagranicznych żołnierzy - najwięcej wśród nich jest Gruzinów, następnie Brytyjczyków i Amerykanów.

Jak ujawnił Sky News Mamuaszwili, ok. 70-80 proc. zagranicznych ochotników początkowo przechodzi przez jego jednostkę, ale zostaje w niej tylko jeden na dziesięciu z nich, bo szuka on ludzi z większym doświadczeniem bojowym, natomiast pozostali przechodzą do Legionu Międzynarodowego. Mamuaszwili założył Legion Gruziński w 2014 r., gdy Rosja po raz pierwszy napadła na Ukrainę.

23:03

Potrzebujemy zapewnienia od kanclerza Scholza, że Niemcy wspierają Ukrainę. On i jego rząd muszą się zdecydować - powiedział w wywiadzie dla "heute-journal" telewizji ZDF w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Nie należy próbować balansować między Ukrainą a relacjami z Rosją - podkreślił Zełenski.

Jeśli chodzi o dostawy broni "Niemcy przyłączyły się do akcji nieco później niż niektórzy z naszych sąsiadów. To jest fakt - zauważył prezydent Ukrainy i zaznaczył, że USA, Słowacja, Polska, Wielka Brytania "były pierwszymi, które to uczyniły, Bułgaria i Rumunia również pomogły", podobnie jak kraje bałtyckie.

22:35

Prezydent Ukrainy przyznał, że cena tej walki jest dla Ukraińców bardzo wysoka, "po prostu straszna". Codziennie zwracamy naszym partnerom uwagę, że tylko wystarczająca ilość nowoczesnej artylerii dla Ukrainy zapewni naszą przewagę i położy wreszcie kres pastwieniu się Rosji nad ukraińskim Donbasem - powiedział.

Mamy do czynienia ze złem absolutnym i po prostu nie mamy innego wyjścia niż iść dalej i wyzwalać całe nasze terytorium - powiedział Zełenski. Dodał, że front rozciągnął się już na ponad 2500 km. Mimo to "inicjatywa strategiczna jest jednak po naszej stronie" - oświadczył prezydent.

Przypomniał, że Ukraińcy powstrzymali ofensywę rosyjską na południu kraju i wyparli Rosjan z obwodów czernihowskiego i sumskiego. Wojska rosyjskie wtargnęły do tych regionów w pierwszych tygodniach inwazji, rozpoczętej 24 lutego.

21:50

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że walki trwające w Donbasie "wejdą do historii wojskowości jako jedna z najokrutniejszych bitew w Europie". W jego ocenie wywiad i żołnierze ukraińscy "ogrywają taktycznie" wojska rosyjskie.

Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym w poniedziałek na YouTube dodał, że dzieje się tak "mimo znacznej przewagi Rosjan pod względem uzbrojenia, szczególnie systemów artyleryjskich".

21:07

Trzech mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło w ostrzałach dokonanych przez wojska rosyjskie. Pięć osób zostało rannych - poinformował szef władz obwodu Pawło Kyryłenko w komunikacie opublikowanym w serwisie Telegram.

13 czerwca Rosjanie zabili trzech cywilów w Donbasie: jedną osobę w Awdijiwce, jedną w Nowoseliwce Pierwszej i jedną w Kurachiwce. Pięć kolejnych osób zostało rannych - napisał Kyryłenko. 

Dodał, że na terenie obwodu donieckiego zmarły dwie osoby z sąsiedniego obwodu ługańskiego. W tych dwóch regionach toczą się teraz najcięższe walki między siłami ukraińskimi i wojskami rosyjskimi.

Podobnie jak w poprzednich komunikatach Kyryłenko wskazał, że nie można oszacować liczby ofiar w miastach okupowanych przez Rosjan - Mariupolu i Wołnowasze

19:22

Prezydent Francji Emmanuel Macron planuje przyjechać do Kijowa 15 czerwca - poinformował wieczorem ukraiński serwis Suspilne, powołując się na przedstawiciela ambasady Francji w ukraińskiej stolicy.

Włoska gazeta "La Stampa" napisała, że premier Włoch Mario Draghi, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron będą w Kijowie w czwartek. Wcześniej niemiecka gazeta "Bild am Sonntag" informowała, że do wizyty trzech przywódców dojdzie jeszcze przed szczytem grupy państw G7, planowanym na 26-28 czerwca. 

18:20

Rosyjska inwazja na Ukrainę nie zostanie zatrzymana bez interwencji NATO - uważa były dowódca sił NATO w Europie generał Wesley Clark. Jak dodał, zachodni przywódcy powinni przypomnieć sobie konflikt w Bośni, gdzie interwencja Sojuszu powstrzymała wojnę.

17:52

Pierwszy statek z ukraińską kukurydzą przypłynął do Hiszpanii. 18 tysięcy ton ziarna jest rozładowywanych w porcie La Coruna. Ukraińska kukurydza trafiła do hiszpańskiego portu tak zwaną "nową drogą morską" przez Bałtyk. Kukurydza ciężarówkami została przewieziona z zachodniej Ukrainy przez Polskę do Świnoujścia. Tam została załadowana na fiński statek cargo Alppila.

17:42

Rosyjskie wojska kontrolują już większość Siewierodoniecka. Ukraińcy nie ustępują i mimo porażek walczą o miasto, w którym nadal przebywa około 10 tysięcy cywilów. 500 z nich schroniło się w zakładach chemicznych Azot.

17:26

Kolejny grób z ciałami cywilów noszącymi ślady tortur odkryto w rejonie Buczy w obwodzie kijowskim Ukrainy - poinformował szef policji obwodu Andrij Niebytow. Siedem ciał spoczywało w grobie koło wsi Myrocke, gdzie w marcu znajdowały się pozycje wojsk rosyjskich.

"Rosjanie torturowali siedmiu cywilów, a potem z okrucieństwem zabili ich strzałami w głowę" - poinformował Niebytow. W komunikacie na Facebooku szef policji napisał, że zabici mieli związane ręce i przestrzelone kolana. Trwają prace nad ustaleniem tożsamości zamordowanych ludzi. 

15:32

Miasto Pryłuki w leżącym na północy Ukrainy obwodzie czernihowskim zostało ostrzelane rosyjskimi pociskami rakietowymi - poinformował szef obwodu Wiaczesław Czaus. Ustalane są dane o ofiarach i zniszczeniach.

Następnie władze regionu poinformowały, że z powodu ataku powstało zagrożenie pożarem i w kilku wsiach ogłoszono ewakuację. Są to wsie: Zajizd, Petriwske, Tyche i Suchostawec. 

15:10

W szeregach naszej formacji walczą obywatele 55 państw. Największą grupę stanowią przedstawiciele USA i Wielkiej Brytanii, a w dalszej kolejności Polski, Kanady, państw bałtyckich i północnej Europy, m.in. Finlandii - poinformował rzecznik Międzynarodowego Legionu Obrony Ukrainy Damien Magrou.

14:55

Eksperci międzynarodowej organizacji pozarządowej Amnesty International (AI) ustalili, że Rosja wielokrotnie ostrzeliwała cele cywilne w Charkowie, używając zakazanych bomb kasetowych.

AI podkreśla w raporcie, że ataki na dzielnice mieszkalne przy użyciu amunicji kasetowej i ostrzały przy użyciu broni nieprecyzyjnej stanowią zbrodnie wojenne.

14:26

Z powodu choroby kolan wizyta papieża w Ukrainie jest obecnie niemożliwa. Franciszek chciałby odwiedzić Ukrainę, ale lekarze zabronili mu nawet myśleć o podróżach zagranicznych - poinformował prorektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego (UKU) we Lwowie prof. Myrosław Marynowycz.

13:23

Prowadzimy postępowania w sprawie śmierci ponad 12 tys. ukraińskich cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska, z czego 1200 ciał nie udało się jeszcze zidentyfikować; ponad 30 osób zginęło w ostrzałach konwojów humanitarnych - poinformował komendant główny policji Ukrainy Ihor Kłymenko.

"Zabitych znajdowano głównie w masowych grobach. (...) Tylko w obwodzie kijowskim zginęło ponad 1500 cywilów. W Buczy, Irpieniu, Hostomlu, Borodziance było mnóstwo ofiar leżących wprost na ulicy. Snajperzy strzelali do nich z czołgów, transporterów opancerzonych, nie patrząc na białe wstążki, które rosyjscy wojskowi kazali nosić mieszkańcom" - relacjonował Kłymenko w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

12:56

Doszło do ostrzału targu w Doniecku, mieście znajdującym się na terytorium okupowanym przez separatystów. Władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej oskarżają o atak ukraińską armię. 

12:10

Władze okupacyjne obwodu chersońskiego otwierają rosyjskie sklepy i apteki w budynkach, w których były wcześniej ukraińskie firmy - podaje Suspilne.

Obwód chersoński jest niemal w całości okupowany przez Rosjan.

12:05

Prezydent Putin tym razem wyznaczył zadanie, by rosyjskie wojska zdobyły Siewierodonieck do 22 czerwca; widzimy tam już jednak zmniejszenie intensywności walk, dlatego jeśli wrogowie nie osiągną celu, to pod koniec czerwca przejdą do działań pozycyjnych - ocenił ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.

To jest już trzeci czy czwarty “deadline" rosyjskiej armii w Donbasie. Do tego czasu (22 czerwca - PAP) Putin ma nadzieję na zajęcie całego obwodu ługańskiego. To są dawne sowieckie zaszłości i imperialistyczne nawyki, żeby nawet prowadzenie wojny dostosowywać do jakiejś konkretnej daty. Tak było w czasach ZSRR i pamiętamy, za jaką cenę i kosztem jak wielu ofiar było to realizowane - zauważył Żdanow podczas rozmowy na kanale telewizji Ukraina 24 w serwisie Youtube.

Według Żdanowa można już zaobserwować zmniejszenie intensywności walk w Siewierodoniecku. (Wojska rosyjskie) próbują wznowić ofensywę na niektórych kierunkach wokół miasta. Nie jest to jednak tak silne natarcie, jak na początku ubiegłego tygodnia, kiedy wydawało się, że sytuacja staje się dla nas niemal krytyczna. Było wtedy bardzo duże zagrożenie, że przeciwnik może okrążyć ukraińskie siły - wyjaśnił analityk.

11:48

Wojska rosyjskie ukradły w okupowanym obwodzie zaporoskim 54 wagony z rudą żelaza, w sumie 3240 ton - powiadomiła Ukrainska Prawda, powołując się na Siły Obrony Kraju Zaporoskiego.

Okupanci kontynuują grabieże na zajętych terytoriach, okradając mieszkańców i nielegalnie konfiskując majątek przedsiębiorstw - podano w komunikacie armii na Facebooku.

11:44

Białoruś nie może być mediatorem w negocjacjach, ani jedną ze stron w tym procesie. Białoruś zachowała się jako kraj satelicki, który przyczynił się do inwazji na suwerenne państwo. Wspierał terytorialnie, infrastrukturalnie i wywiadowczo - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak, odnosząc się do propozycji prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki.

Wszystko, co wydarzyło się w rejonie Kijowa, zostało dokonane przez wojska rosyjskie przybywające z terytorium Białorusi. Chcę, aby białoruscy urzędnicy zaczęli o tym myśleć - powiedział.

11:21

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk twierdzi, że wielu uchodźców z Ukrainy nie czuje się mile widzianych w RFN. Niemcy powinni się zastanowić, dlaczego wielu Ukraińców nie ma ochoty tu zostać - powiedział Melnyk w telewizji Bild.

Zauważył, że z punktu widzenia Ukraińców Niemcy są odpowiedzialne za wiele ofiar śmiertelnych wojny, ponieważ do tej pory nie dostarczyły ciężkiej broni.

10:34

Wojska rosyjskie kontrolują większość Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, ale nie całe miasto; na terenie tamtejszych zakładów chemicznych Azot schroniło się blisko 500 cywilów, w tym ok. 40 dzieci - powiadomił szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Masowa ewakuacja i dowóz pomocy humanitarnej są niemożliwe z powodu ostrzałów. Wojskowym udaje się wywieźć zaledwie kilka osób w ciągu dnia - zaznaczył urzędnik.

10:01

Decyzją rosyjskich władz okupacyjnych zniszczone budynki mieszkalne w Mariupolu mają być wyburzone do 1 września; zapowiedziano, że do połowy lipca powstaną nowe mieszkania dla 2 tys. osób, a wszyscy pozostali mają sobie radzić, jak umieją - poinformował na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

Samorządowiec przekazał również doniesienia, że od 1 lipca okupacyjne władze znacząco ograniczą dostawy pomocy humanitarnej, która będzie odtąd przeznaczona tylko dla określonych kategorii mieszkańców - m.in. wielodzietnych rodzin, samotnych matek, osób niepełnosprawnych, emerytów powyżej 65. roku życia i dzieci wychowujących się bez rodziców. Wszyscy pozostali - radźcie sobie, jak umiecie - skomentował Andriuszczenko na Telegramie.

Żadnych odszkodowań za zrujnowane domy, żadnej odbudowy zniszczonych budynków. Tylko rozbiórka i częściowe wsparcie materiałami budowlanymi. Krok po kroku Rosja i okupacyjne władze zaczynają ogłaszać w Mariupolu swoje rzeczywiste plany. Nikt nie potrzebuje mieszkańców, którym przypisano rolę niewolników i "żywych tarcz" - ocenił doradca mera.

08:50

Sytuacja w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim, gdzie siły ukraińskie bronią się w dzielnicy przemysłowej, z humanitarnego punktu widzenia przypomina tę z obleganego Mariupola - oznajmił w poniedziałek doradca ministra obrony Ukrainy Jurij Sak w wywiadzie dla Deutsche Welle.

Sak powiedział, że sytuacja w mieście jest "bardzo, bardzo trudna". Siły zbrojne Ukrainy kontrolują kombinat Azot, na terenie którego chroni się kilkaset osób cywilnych - zaznaczył. Jeszcze jeden rosyjski blitzkrieg doznał fiaska dzięki wytrwałej obronie ukraińskich żołnierzy - powiedział.

Trwają walki uliczne. W niektórych miejscach armia ukraińska przypuszcza kontrataki, które mogłyby być skuteczniejsze, gdyby Ukraina jak najszybciej otrzymała ciężkie uzbrojenie - oznajmił Sak.

07:59

Rosyjskie operacje przeprawy przez rzeki będą jednym z kluczowych czynników decydujących o wyniku wojny na Ukrainie, bo wiele mostów siły ukraińskie zdołały zniszczyć przed wycofaniem się - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

Przez weekend toczyła się zaciekła bitwa wokół Siewierodoniecka. W nadchodzących miesiącach operacje przeprawy przez rzeki będą prawdopodobnie jednym z najważniejszych czynników decydujących o przebiegu wojny. Kluczowy, 90-kilometrowy centralny sektor rosyjskiego frontu w Donbasie leży na zachód od rzeki Doniec. Aby osiągnąć sukces w obecnej fazie operacyjnej ofensywy w Donbasie, Rosja będzie musiała albo przeprowadzić ambitne działania oskrzydlające, albo wykonać szturmowe przeprawy przez rzekę. Siłom ukraińskim często udawało się zburzyć mosty przed wycofaniem się, natomiast Rosja miała trudności z zapewnieniem złożonej koordynacji niezbędnej do przeprowadzenia udanych, dużych przepraw przez rzekę pod ostrzałem - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

07:51

W ostrzale Lisiczańska w obwodzie ługańskim zginęły trzy osoby, w tym 6-letnie dziecko - poinformował gubernator regionu Serhij Hajdaj.

Jak zaznacza, Rosjanie ostrzeliwują także okoliczne miejscowości, niszcząc kilkanaście domów mieszkalnych oraz budynki administracyjne pobliskiej kopalni. 

07:04

W najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) pisze, że siły obrony terytorialnej separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej twierdzą, że zajęły miejscowość Bohorodyczne w pobliżu granicy obwodów charkowskiego i donieckiego, ok. 20 km na północny zachód od Słowiańska. Wojska rosyjskie z powodzeniem próbują też przesuwać się w stronę miejscowości między Iziumem a Słowiańskiem.

Siły rosyjskie kontynuowały w niedzielę ataki na wschód od Bachmutu w obwodzie donieckim. Według ISW będą one zapewne kontynuowały działania ofensywne w pobliżu autostrady Bachmut-Lisiczańsk, by wesprzeć próby okrążenia Lisiczańska.

Instytut podkreśla, że siły rosyjskie kontynuują ataki na Siewierodonieck w obwodzie ługańskim i wysadziły dwa mosty na rzece Doniec łączące to miasto z Lisiczańskiem, prawdopodobnie po to, by zerwać ukraińskie szlaki komunikacji naziemnej z Bachmutu i Lisiczańska do Siewierodoniecka. Wojska rosyjskie nadal jednak nie przejęły pełnej kontroli nad Siewierodonieckiem, gdzie siły ukraińskie kontrolują przemysłową dzielnicę, gdzie znajdują się zakłady chemiczne Azot.

06:55

Armia rosyjska zbombardowała miasto Zełenodolśk i wieś Wielika Kostromka w obwodzie dniepropietrowskim, zabijając jedną osobę i raniąc pięć innych - poinformował przewodniczący obwodowe administracji Walentyn Rezniczenko.

W ataku zostały użyte wyrzutnie Uragan. 

06:51

W okupowanym przez Rosjan Melitopolu doszło w niedzielę do eksplozji.

Jak podają władze okupacyjne, wybuch nastąpił w pobliżu "miejskiego departamentu MSW". Stwierdzono, że za atakiem stoją "ukraińscy dywersanci". Ranne zostały dwie osoby. 

06:33

Rosja przy wsparciu artylerii przeprowadziła atak w Siewierodoniecku, wypychając nasze jednostki z centrum miasta - poinformował ukraiński sztab generalny. Walki w nieformalnej stolicy obwodu ługańskiego trwają.

W podsumowaniu sytuacji po nocy, armia ukraińska przekazała, że Rosjanie koncentrują swoje wysiłki na okrążeniu Siewierodoniecka i Lisiczańska oraz blokowaniu szlaków logistycznych od strony Bachmuta.

Agresor próbuje się także posuwać w kierunku Słowiańska, jednak - jak twierdzi ukraińska armia - bezskutecznie. 

06:18

Armia rosyjska użyła zakazanej amunicji kasetowej podczas ostrzeliwania Charkowa - wynika z raportu Amnesty International.

Na początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie rozpoczęły bombardowanie m.in. Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy. Ginęli liczni cywile. Według raportu, wiele ataków przeprowadzono przy użyciu zakazanej amunicji kastetowej.

W raporcie wspomina się np. sytuację z 15 kwietnia, kiedy Rosja ostrzelała okolice Alei Pokoju w dzielnicy przemysłowej Charkowa. W ataku przy użyciu amunicji kastetowej zginęło co najmniej 9 cywilów, a ponad 35 - w tym kilkoro dzieci - zostało rannych. 

06:12

Rosyjski prezydent Władimir Putin planuje zagłodzić miliony osób w Afryce i Azji, by w ten sposób wygrać wojnę w Europie, jest to nowy poziom kolonializmu - ostrzegł w obszernym wywodzie na Twitterze amerykański historyk Timothy Snyder.

Przypomniał, że przed rosyjską napaścią Ukraina była czołowym eksporterem żywności, ale rosyjska blokada morska uniemożliwia jej eksport zboża i wskazał, że jeśli będzie ona kontynuowana, dziesiątki milionów ton żywności zgniją w silosach, a dziesiątki milionów ludzi w Afryce i Azji będą głodować.

Groza putinowskiego planu głodowego jest tak wielka, że trudno nam ją pojąć. Mamy też tendencję do zapominania, jak ważną rolę w polityce odgrywa żywność. Pomocne mogą być przykłady historyczne. Pomysł, że kontrolowanie ukraińskiego zboża może zmienić świat, nie jest nowy. Chcieli tego zarówno Stalin, jak i Hitler - napisał Snyder.

05:20

Już wkrótce zacznie obowiązywać system bezcłowy z Wielką Brytanią, oczekujemy też liberalizacji handlu z Australią, powiedział podczas wieczornego wystąpienia video prezydent Wołodymyr Zełenski.

Prezydent poinformował, że na rozpoczętej w niedzielę konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu przedstawiciele 57 krajów zebrali się na specjalnym wydarzeniu poświęconym solidarności z Ukrainą.

Jestem im za to wdzięczny. W wyniku tej międzyrządowej konferencji dowiemy się, kiedy zapadną decyzje o liberalizacji handlu Ukrainy ze Szwajcarią, Norwegią, Liechtensteinem, decyzja w Islandii już została podjęta - powiedział Zełenski.

05:14

W czwartek premier Włoch Mario Draghi, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron będą w Kijowie- podał w poniedziałek dziennik "La Stampa". Według włoskiej gazety ich rozmowy z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim mają być skoncentrowane na kwestii "otwarcia" wobec kandydatury tego kraju do UE.

Wcześniej niemiecki dziennik "Bild am Sonntag" informował, że do wizyty trzech przywódców dojdzie jeszcze przed szczytem grupy państw G7, planowanym na 26-28 czerwca.

"La Stampa" dodaje, że podróż odbędzie też przed szczytami UE i NATO.

05:13

Na południu kraju Rosja nadal buduje i wzmacnia linie obrony i nie prowadzi obecnie aktywnych działań ofensywnych, straty wroga to 22 żołnierzy, trzy czołgi T-62 , dwa wozy piechoty i trzy samochody, napisało w niedzielę na Facebooku Dowództwo Operacyjne "Południe", informuje Ukrinform.

Na przedmieściach Mikołajowa nieprzyjaciel kontynuuje ataki działami kalibru stu pięćdziesięciu dwóch milimetrów, niszcząc zabudowania, burząc pola. Nieprzyjaciel nadal wywiera presję na obwód mikołajowski.

Rosyjska grupa morska ponownie przegrupowała się, ale nie zmieniła swoich zadań i zagrożeń. Obecnie północno-zachodniej części Morza Czarnego są cztery rosyjskie okręty rakietowe, okręt podwodny i trzy duże okręty desantowe. W kierunku całej Ukrainy skierowanych jest 36 pocisków manewrujących.

Jak podał Ukrinform, według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, obrońcy Ukrainy od 24 lutego do 12 czerwca wyeliminowali około 32 150 rosyjskich najeźdźców, czyli o 100 osób więcej niż dzień wcześniej.

05:11

W moskiewskim metrze w niedzielę zatrzymano ponad pięćdziesiąt osób, które wcześniej brały udział w akcjach antywojennych, poinformował Ukrinform opierając się na doniesieniach Radia Swoboda.

Wśród zatrzymanych byli działacze polityczni, dziennikarze i inni obywatele, którzy wcześniej brali udział w protestach przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainie. Rosyjska policja identyfikowała i wyłapywała ich w metrze za pomocą systemu rozpoznawania twarzy, poinformowało Radio Swoboda.

Większość zatrzymanych musiała pokwitować otrzymanie od policji "ostrzeżenia o niedopuszczalności nielegalnych działań", po czym w większości zostali zwolnieni, ale niektórzy zatrzymani byli przetrzymywani na posterunkach policji przez cztery do pięciu godzin, gdzie robiono im zdjęcia i żądano zgody na pobranie odcisków palców.