20 proc. terytorium Ukrainy znajduje się pod kontrolą okupantów - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski. Około 800 osób ukrywa się w podziemiach zakładów chemicznych Azot w Siewierodoniecku. Siły ukraińskie zatopiły ostatniej doby dwa rosyjskie szybkie okręty desantowe. Ambasadorowie państw Unii Europejskiej przyjęli szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Narodowy Bank Ukrainy dokonał pierwszej podwyżki stóp procentowych od czterech miesięcy. Najważniejsze wydarzenia z 99. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w naszym podsumowaniu.

Najważniejsze wydarzenia związane z 99. dniem wojny w Ukrainie śledziliśmy w naszej relacji z 2.06.2022 r. ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ>>>

Rosjanie kontrolują jedną piątą terytorium Ukrainy

Około 20 proc. naszego terytorium, prawie 125 tys. km kw. znajduje się pod kontrolą okupantów. To znacznie więcej niż powierzchnia wszystkich krajów Beneluksu łącznie - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu wideo przed parlamentarzystami Luksemburga.

Zełenski poinformował, że linia frontu ciągnie się przez ponad tysiąc kilometrów. Zaznaczył, że w okresie od wiosny 2014 roku, gdy doszło do aneksji Krymu przez Rosję, do 24 lutego 2022 roku, gdy Rosjanie rozpoczęli nową inwazję, na Ukrainie poniosło śmierć ponad 14 tys. osób, ponad 1,5 mln osób stało się przesiedleńcami wewnętrznymi, a armia rosyjska przejęła ponad 43 tys. km kw. terytorium Ukrainy.

Setki ludzi ukrywają się w zakładach Siewierodoniecka

Około 800 osób ukrywa się w podziemiach zakładów chemicznych Azot w Siewierodoniecku - poinformował szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. W kluczowym mieście tego obwodu toczą się walki. Rosjanie ostrzeliwują je z artylerii. Hajdaj powiedział CNN, że w poradzieckich schronach w podziemiach zakładów przebywają cywile, którzy wcześniej, mimo próśb władz, nie ewakuowali się z miasta. Wśród nich są także dzieci, lecz "nie jest ich wiele".

Wcześniej władze obwodowe poinformowały, że zakłady Azot znowu zostały trafione rakietą rosyjską. M.in. miał ucierpieć budynek, w którym przechowywany był metanol. Według władz wojska ukraińskie wciąż kontrolują przemysłowe dzielnice miasta. Większa część Siewierodoniecka została zajęta przez siły rosyjskie.

Ukraińcy zatopili dwa rosyjskie okręty desantowe

Siły ukraińskie zatopiły ostatniej doby dwa rosyjskie szybkie okręty desantowe na Limanie Dniepru i Bohu w południowej części Ukrainy - podała agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe.

Według Ukrinformu rosyjskie okręty miały wziąć udział w rosyjskich akcjach dywersyjnych i zwiadowczych, ale zostały zatopione przez jednostki ukraińskiej artylerii w swojej kryjówce na limanie, płytkiej zatoce na wybrzeżu Morza Czarnego, do której uchodzą rzeki Dniepr i Boh.

Dwie inne rosyjskie łodzie patrolowe typu Raptor, które trafiono wcześniej, zostały odholowane z Wyspy Węży do bazy w Sewastopolu w celu naprawy - dodało ukraińskie dowództwo.

Patriarcha Cyryl dzięki Węgrom uniknął sankcji

Ambasadorowie państw członkowskich UE przyjęli w Brukseli szósty pakiet sankcji wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę. Z pakietu wykreślono prawosławnego patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, czego domagały się Węgry. Chodzi o embargo na ropę z tego kraju, z wyłączeniem dostarczanej rurociągami.

Choć na szczycie UE w Brukseli 27 przywódców państw członkowskich zawarło polityczne porozumienie o wdrożeniu szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, który zakłada embargo na ropę, to jednak w środę podczas prawnych uzgodnień restrykcji Węgry ponownie je zablokowały, przedstawiając kolejne oczekiwania.

Nacjonalizacja mienia Ukrainy w obwodzie zaporoskim

Okupacyjne władze obwodu zaporoskiego znacjonalizują mienie należące do Ukrainy - przekazali przedstawiciele wojskowo-cywilnego rządu regionu. Zaporoskie grunty, zasoby naturalne i przedsiębiorstwa strategiczne należące do Ukrainy zostaną przejęte przez władze okupacyjne. Dekret w tej sprawie podpisał szef "administracji wojskowo-cywilnej" Jewhen Balicki.

Obwód zaporoski jest częściowo kontrolowany przez Rosjan. To tam znajduje się m.in. Zaporoska Elektrownia Atomowa, będąca obecnie w rękach okupantów. Rosjanie na przejętych regionach wprowadzają okupacyjne rządy, nadają rosyjskie stacje telewizyjne oraz radiowe, a także narzucają płatności rublami.

Bank centralny Ukrainy podniósł stopy procentowe

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) dokonał pierwszej podwyżki stóp procentowych od czterech miesięcy. Roczna referencyjna stopa procentowa wzrosła ponad dwukrotnie, z 10 proc. do 25 proc. - odnotowała agencja Bloomberga. To najwyższy poziom od września 2015 roku i najwyższa stopa procentowa w Europie.

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) podał również, że jego interwencje w celu wsparcia hrywny wzrosły w maju do 3,4 mld dolarów w porównaniu do średnio 2 mld dolarów w poprzednim miesiącu.

Muzyk Putina objęty sankcjami USA

Amerykański resort skarbu ogłosił nałożenie sankcji na bliskiego znajomego prezydenta Rosji Władimira Putina, wiolonczelistę Siergieja Rołdugina, a także na jachty powiązane z Putinem i rosyjskimi oligarchami. Dodatkowymi sankcjami objęto rzeczniczkę MSZ Marię Zacharową oraz rozszerzono zakaz importu technologii przez rosyjskie firmy.

Jak podkreśliło w komunikacie ministerstwa, Rołdugin - wieloletni przyjaciel Putina i ojciec chrzestny jego córki Marii - był zarządcą zagranicznego majątku rosyjskiego przywódcy. Razem z Rołduginem sankcjami objęto jego żonę, sopranistkę Jelenę Mirtową. Ponadto restrykcje dotknęły dwa jachty, Graceful i Olympia, na których wielokrotnie bywał Putin.

Pele napisał list do Putina

Legendarny brazylijski piłkarz Pele napisał list do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina. 82-letni Pele wzywa Putina, aby położył kres rosyjskiej inwazji w Ukrainie. "Nie istnieją argumenty, które uzasadniałyby tę przemoc" - napisał Pele.

Uznawany za najlepszego piłkarza w historii Pele spotkał Putina m.in. w 2018 roku jako gość honorowy podczas mistrzostw świata w Rosji. Brazylijczyk napisał w swym liście, którego treść opublikował na Instagramie: "W pańskich rękach leży możliwość przerwania tego konfliktu".