Prezydent Petro Poroszenko zapewnił, że ukraińska armia utrzymuje swoje pozycje na linii walk z separatystami prorosyjskimi. I jak dodał, ci, którzy łamią porozumienie o zawieszeniu broni, "dostaną po zębach".

Szef państwa zwołał w czwartek wieczorem posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), żeby omówić sytuację na wschodzie kraju. Sekretarz Rady Ołeksandr Turczynow podkreśłił, że koncentracja sił przeciwnika w Donbasie może świadczyć o przygotowaniach do ofensywy ze strony rebeliantów, którzy są wspierani przez oddziały armii rosyjskiej. Jeśli wróg nie chce przestrzegać ustaleń o wstrzymaniu ognia, jeśli chce, by dalej cierpiała ludność cywilna, mieszkańcy ukraińskich wsi i miast, to dostanie po zębach - powiedział Poroszenko otwierając posiedzenie RBNiO.

Po 242 dniach obrony ukraińskie oddziały wycofały się z lotniska w Doniecku. Informację potwierdziło dowództwo ochotniczego batalionu Azow: "To nasze Termopile". Ukraińskie ministerstwo obrony zaprzeczyło jednak doniesieniom o całkowitym wycofaniu się oddziałów rządowych - według... czytaj więcej

Mówiąc o walkach z separatystami podkreślił, że atakują oni siły rządowe na całej linii frontu. Doszło do prawdziwych bojów czołgowych. Ukraińskie siły zbrojne zwyciężyły. () Utrzymujemy się na pozycjach na całej linii frontu bez względu na to, że ostrzał ze strony przeciwnika dziesięciokrotnie przewyższa to, co było przed rozpoczęciem intensywnych działań bojowych - mówił prezydent.

Poroszenko powiedział też o przyznaniu odznaczeń państwowych żołnierzom, którzy wyparli w czwartek czołgi wroga w okolicach miejscowości Krymske i Niżne w obwodzie ługańskim. Zapowiedział również nagrody dla "cyborgów" z donieckiego lotniska.

W nocy ze środy na czwartek ukraińscy żołnierze opuścili terminal, którego bronili od 242 dni. Został on tak zniszczony przez artylerię separatystów, że nie pozostało tam ani jedno miejsce, z którego mogliby nadal odpierać ataki. Armia oświadczyła potem, że walki wokół lotniska trwają, a jego część wciąż jest pod kontrolą Ukrainy.

Według ukraińskiego prezydenta w tej chwili na Ukrainie jest rozmieszczonych ponad 9 tys. rosyjskich żołnierzy.