Uwolniona w sobotę z więzienia Julia Tymoszenko pojedzie na leczenie do Niemiec - podała jej partia Batkiwszczyna. Była premier Ukrainy przyjęła propozycję kuracji od kanclerz Angeli Merkel - poinformowano.

Uwolniona z więzienia była ukraińska premier Julia Tymoszenko po przyjeździe do Kijowa oświadczyła, że winni śmierci cywilów w jej kraju muszą zostać ukarani. Wyraziła nadzieję, że Ukraina stanie się niebawem członkiem UE. czytaj więcej

Merkel zaoferowała Tymoszenko kurację kręgosłupa w klinice Charite w Berlinie podczas rozmowy telefonicznej, którą przeprowadziły dzień wcześniej.

Tymoszenko przyjęła propozycję Merkel. Planuje ona (Tymoszenko) pojechać na szczyt Europejskiej Partii Ludowej, a następnie uda się do Charite na leczenie - czytamy w komunikacie Batkiwszczyny.

Tymoszenko została zwolniona z kolonii karnej na mocy decyzji parlamentu Ukrainy. Polityk mogła opuścić więzienie w związku z wprowadzonymi dzień wcześniej zmianami, które mają przystosować ukraiński kodeks karny do prawa międzynarodowego, w tym prawa obowiązującego w UE. Chodzi o depenalizację czynów określonych w pochodzących z czasów ZSRR zapisach kodeksu, które stały się podstawą wyroku w sprawie Tymoszenko.

Była premier odbywała karę siedmiu lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu przez jej rząd umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Wyrok został uznany przez Zachód za motywowany politycznie.

(mal)