Rajd Żmudzi - łączona runda czempionatu Polski i Litwy - rozpocznie mistrzowski sezon 2021. Od Rajdu Świdnickiego, który zakończył ubiegłoroczną odsłonę krajowego czempionatu, minęło już 8 miesięcy, więc wszyscy zawodnicy są spragnieni rywalizacji.

Imponująco wygląda lista zgłoszeń do zawodów z bazą w Kielmach, zaplanowanych na 4 i 5 czerwca. Aż 105 duetów będzie ścigać się na szutrowych litewskich odcinkach, w tym prawie połowa w rajdówkach z napędem 4x4. Czasy uzyskane na 12 odcinkach specjalnych o łącznej długości ponad 100 kilometrów wyłonią zwycięzców inauguracyjnej rundy sezonu 2021.

Na liście startowej nie ma obrońcy tytułu Fina Jariego Huttunena (hyundai I20 R5), jest natomiast wicemistrz kraju Grzegorz Grzyb. Na Litwie treningowo pojedzie także Mikołaj Marczyk (skoda fabia rally2 evo), który w tym roku walczy w mistrzostwach Europy.

Obok tej dwójki pojawi się cała krajowa czołówka: Łukasz Kotarba, Tomasz Kasperczyk, Jarosław i Marcin Szeja, Kacper Wróblewski, Jarosław Kołtun, Jacek Jurecki, Adrian Chwietczuk, Maciej Lubiak, Wojciech Chuchała, Sylwester Płachytka, Zbigniew Gabryś, Adam Stec, Daniel Chwist czy Łukasz Byśkiniewicz.


Początek rywalizacji w Kielmach

Organizatorzy przygotowali czternaście odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 115 km. Rywalizacja rozpocznie się w piątek 4 czerwca dwukrotnym przejazdem miejskiego oesu w Kielmach. Pozostałe dwanaście prób sportowych zaplanowano na sobotę.

Na koniec dnia w programie są dwa przejazdy najdłuższego w harmonogramie, prawie 18-km odcinka. Pierwsza załoga ruszy o godz. 18.45 czasu lokalnego.

Drugą rundą RSMP będzie Rajd Polski zaplanowany w dniach 18-20 czerwca na szutrowych trasach w rejonie Mikołajek. Będzie to również pierwsza w sezonie runda mistrzostw Europy.


Opracowanie: