Przemawiając w Sejmie, Jarosław Kaczyński podkreślił, że powódź, która dotknęła Polskę, jest wyzwaniem dla państwa, samorządów i społeczeństwa. Prezes PiS wezwał do solidarności. Ona jest dzisiaj bardzo potrzebna. Dzisiaj nie ma i nie powinno być żadnych podziałów. Jesteśmy obywatelami, Polakami i o tym powinniśmy przede wszystkim pamiętać - powiedział.

To jest wezwanie do solidarności, która wyraża się we wszelkich odmianach pomocy materialnej, wysiłku społecznym ku temu, żeby ludzie poszkodowani zostali wsparci na taką skalę, która będzie wystarczająca - powiedział podczas debaty nad informacją rządu o działaniach podjętych przez władze w związku z powodzią.

Według Kaczyńskiego, organizacje społeczne i samorządy sprawdzają się w trudnej sytuacji. Powinny sprawdzić się wtedy, gdy trzeba szkody naprawiać. Powinny sprawdzić się przez starania, zapobiegliwość odnoszącą się do zbierania środków, poprzez inicjatywę w tej dziedzinie - dodał.

Chciałbym wezwać do hojności. Ta hojność w tym momencie jest potrzebna. Wyraża pewną społeczną potrzebę odnoszącą się do co najmniej dziesiątek tysięcy polskich rodzin, ale wyraża także coś więcej - społeczną solidarność, wyraża to, co jest nam dzisiaj tak bardzo potrzebne, że jesteśmy razem - powiedział Kaczyński. Jego zdaniem, w obecnej sytuacji konieczna będzie korekta budżetowa.