Aż dwa polskie krótkometrażowe dokumenty znalazły się na short liście, czyli w ósemce filmów, które mogą zdobyć Oscara. To "Joanna" Anety Kopacz z Wajda Studio i "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego z Warszawskiej Szkoły Filmowej.

"Joanna" była pokazywana na ponad 30 festiwalach na całym świecie, zdobyła też dotychczas ponad 20 nagród, wśród nich: Nagroda dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego w Palm Springs, Silver Eye w Jihlavie, Nagroda Jury Młodzieżowego w Lipsku, Wyróżnienie Specjalne Jury na DocsBarcelona i wiele innych. Bohaterka filmu - Joanna - smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność - prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości. Autorem zdjęć do filmu jest jeden z najzdolniejszych operatów młodego pokolenia, Łukasz Żal, a muzykę skomponował laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek.

Producentem filmu jest Wajda Studio, koproducentem Narodowy Instytut Audiowizualny, a sponsorem Codemedia. "Joanna" była rozwijana w ramach Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy, pod okiem wybitnych dokumentalistów: Marcela Łozińskiego, Jacka Bławuta i Vity Żelakaviciute.

"Nasza klątwa", to z kolei krótkometrażowy dokument w reżyserii studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej Tomasza Śliwińskiego. Film zdobył już międzynarodowe wyróżnienie. Tym razem dokument poświęcony życiu i chorobie syna reżysera, który cierpi na bezdech określany też jako "klątwa Odyna" został nagrodzony na Raindance Film Festival. Jury jednego z najważniejszych międzynarodowych festiwali kina niezależnego postanowiło przyznać mu statuetkę dla najlepszego dokumentu krótkometrażowego Best Short Doc. Film otrzymał także Nagrodę dla Najlepszego Studenckiego Filmu Krótkometrażowego na Chargin Docentary Film Festival.

Short list:

"Crisis Hotline: Veterans Press 1", Perry Films

"Joanna", Wajda Studio

"Kehinde Wiley: An Economy of Grace", Show of Force

"The Lion’s Mouth Opens", Tree Tree Tree

"One Child", New York University

"Our Curse", Warsaw Film School

"The Reaper (La Parka)", Centro de Capacitación Cinematográfica

"White Earth", Weary Traveler

Z tej ogłoszonej właśnie ósemki Amerykańska Akademia wybierze od trzech do pięciu tytułów, które powalczą o Oscara. Nominacje poznamy w styczniu. A oscarowa gala 22 lutego w Hollywood.

(abs)