"Zjawa" Alejandro Gonzáleza Iñárritu z Leonardem DiCaprio w roli głównej wchodzi do polskich kin. Został już nagrodzony trzema Złotymi Globami jako najlepszy dramat oraz w kategoriach najlepszy aktor i najlepszy reżyser. Jest też nominowany do dwunastu Oscarów, w tym za najlepszy film, najlepszą rolę męską, najlepszą rolę drugoplanową i najlepszą reżyserię.

Meksykanie

Zjawa jest szóstym w karierze, filmem nagrodzonego Oscarem za "Birdmana" Alejandro Gonzáleza Iñárritu. Autorem zdjęć jest również Meksykanin - Emmanuel Lubezki, który ma szansę na trzeciego Oscara z rzędu, poprzednio otrzymał nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za "Grawitację" i "Birdman".

Nagrody

Film ma 12 nominacji do Oscara, w tym: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor pierwszoplanowy - Leonardo DiCaprio, najlepszy aktor drugoplanowy - Tom Hardy, najlepsze zdjęcia - Emmanuel Lubezki, najlepszy montaż.

Film ma 3 Złote Globy: najlepszy film - dramat, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor w dramacie - Leonardo DiCaprio - nominacja: najlepsza muzyka - Ryuichi Sakamoto i Carsten Nicolai.

Film ma 7 nominacji do Brytyjskich Nagród Filmowych BAFTA: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor, najlepsza muzyka, najlepszy montaż, najlepsza charakteryzacja, najlepszy dźwięk.

Film ma 5 nominacji do Satelitów: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor, najlepszy scenariusz drugoplanowy, najlepsze zdjęcia - Emmanuel Lubezki.

Pierwszy Oskar dla DiCaprio?

Najwięcej mówi się o grającym główną rolę (zranionego przez niedźwiedzia myśliwego) Leonardo DiCaprio. To, że dostanie pierwszego z życiu Oscara? jest prawie pewne. Po pierwsze Hollywood wie, że DiCaprio zasłużył na Oscara i że już najwyższy czas. Tak się składa, że w tym roku nie ma wielkiej konkurencji w swojej kategorii. A rola wymagała wielu poświęceń, co Hollywood zawsze docenia.vChoć moim zdaniem miał już lepsze kreacje.

Historia

Autorem książki na podstawie której powstał ten film jest Michael Punke. Zjawa to jedna z najbardziej poruszających, surowych i fascynujących opowieści o samotnej wędrówce, jakie kiedykolwiek czytałem -mówi Akiva Goldman, scenarzysta filmu Piękny umysł, zdobywca Oscara.

Oparta na motywach życia trapera Hugh Glassa, postaci autentycznej, powieść Zjawa to relacja o tym, jakie żniwo może zebrać zawiść i zdrada, i czym bywa obsesja zemsty. W roku 1823 trzydziestosześcioletni Hugh Glass zaciąga się do oddziału formowanego przez Kompanię Futrzarską Gór Skalistych, który wyrusza na niebezpieczną wyprawę przez dziewicze, niezbadane terytoria. Pewnego dnia zostaje straszliwie poturbowany przez niedźwiedzia grizzly i leżąc prawie bez życia, oddany pod opiekę dwóch ludzi z oddziału, którzy zgłaszają się do tego zadania na ochotnika - są to John Fitzgerald, bezwzględny najemnik oraz młody Jim Bridger, przyszły "Król ludzi gór". Gdy do ich obozowiska zbliżają się Indianie, Fitzgerald i Bridger pozostawiają Glassa na pastwę losu. Co gorsza, zabierają rannemu broń i całe wyposażenie - wszystko to, co dawałoby mu jakąś szansę na samodzielne przeżycie. Opuszczony, bezbronny i wściekły, Glass składa samemu sobie obietnicę, że przetrwa. I że dokona zemsty. Książka ukazała się Polsce nakładem wydawnictwa Sonia Draga.