Robert Kubica z pilotem Maciejem Szczepaniakiem (Ford Fiesta WRC) w najbliższy weekend wystartują w Rajdzie Włoch, 6. rundzie mistrzostw świata. Polak po raz drugi w karierze będzie rywalizował na Sardynii. W ubiegłym roku, jadąc Citroenem DS3 RRC, triumfował w klasie WRC-2 i na koniec sezonu został mistrzem świata w klasie. W tym roku krakowianin startuje samochodem WRC.

W pięciu tegorocznych rundach rajdowych mistrzostw świata były kierowca F1 zdobył punkty tylko w ostatniej, w Argentynie, gdzie zajął szóste miejsce. Cztery poprzednie nie były udane. 17 stycznia w Monte Carlo Kubica, będąc na czwartej pozycji, wypadł z drogi i nie ukończył dziewiątego odcinka specjalnego.

W lutym w Rajdzie Szwecji polski kierowca uplasował się na 24. miejscu, gdyż kilka razy lądował w śnieżnych bandach przy trasie OS-ów. Także kolejny start - Rajd Meksyku w marcu - nie dał mu dorobku punktowego, bowiem samochód polskiej załogi dwa razy dachował. Także na początku kwietnia w Portugalii Kubica rajdu nie ukończył, po uszkodzeniu rozrusznika zespół wycofał go z rywalizacji.

Na liście startowej Rajd Włoch (4-8 czerwca) jest 57 załóg, w tym piętnastu kierowców pojedzie samochodami WRC. Pierwszy numer startowy otrzymał mistrz świata Francuz Sebastien Ogier (VW Polo WRC), z 10. będzie jechał Kubica. Rok temu były kierowca Formuły 1 był w WRC-2 najszybszy na 14 z 16 rozegranych odcinków specjalnych. 

Ponad tysiąc kilometrów i siedemnaście odcinków specjalnych

Tegoroczna impreza ma w sumie 1403 km w tym 365 km podzielonych na siedemnaście odcinków specjalnych. W czwartek o godzinie 21.00 rywalizację rozpocznie superoes Citta di Cagliari, która trasa przebiega po portowym nabrzeżu. W tym roku bazę rajdu przeniesiono z Olbii do 44-tysięcznego Alghero na zachodnim wybrzeżu Sardynii. Park serwisowy zostanie zlokalizowany nad brzegiem morza.

Program piątku to cztery powtarzane odcinki w rejonie Olbii - Monte Olia, Terranova Sud, Coiluna-Crastazza i Loelle - z przerwą na serwis w Oschiri. W sobotę kierowcy mają do przejechania 188 km OS-ów, w tym dwa razy najdłuższy Monte Lerno o długości 59,7 km. W niedzielę - zgodnie z zaleceniami FIA - odbędą się już tylko cztery próby sportowe - Cala Flumini, Castel Sardo i Tergu Osilo. Drugi przejazd Cala Flumini 2 będzie stanowił Power Stage. Jest to specjalny odcinek, załogi, które zajmą na nim pierwsze, drugie i trzecie miejsce otrzymują trzy, dwa lub jeden dodatkowy punkt do klasyfikacji sezonu.

Na Sardynii startuje czterech byłych zwycięzców rajdu - Fin Jari-Matti Latvala (2009), jego rodak Mikko Hirvonen (2012), Ogier (2013) oraz Fin Juho Hanninen, najszybszy w Rally Italia Sardegna 2010, gdy rajd był rundą IRC.

Rok temu w klasyfikacji generalnej triumfował Ogier, drugie miejsce zajął Belg Thierry Neuville (Ford Fiesta WRC), a trzecie Latvala (VW Polo WRC). Na siódmej pozycji uplasował się Michał Kościuszko (Ford Fiesta WRC), który w tym roku nie startuje. Pilotem krakowianina był wtedy obecny rajdowy partner Kubicy - Szczepaniak.