"Wasz ból był i jest naszym wspólnym bólem. Wasza nadzieja jest naszą nadzieją" - powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który witał zebranych w Katedrze na Wawelu. We mszy uczestniczyli m.in. córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej Marta Kaczyńska, żona prezydenta Gruzji Sandra Saakaszwili, rodziny ofiar katastrofy, przedstawiciele władz Małopolski i Krakowa.

Przed rozpoczęciem mszy św. przez kilka minut bił Dzwon Zygmunta. W ważnych chwilach narodu wyraża to, co do końca niewyrażalne - podkreślił kardynał Stanisław Dziwisz.

Niech nas zespoli wspólna modlitwa. Niech ona będzie większa od wszelkich różnic i podziałów, także politycznych, jakże ulotnych i pozbawionych głębszego sensu w obliczu ostatecznych spraw życia i śmierci - mówił metropolita krakowski.

Módlmy się, aby śmierć naszych dziewięćdziesięciu sześciu braci i sióstr, wbrew wszystkim trudnym i zniechęcającym doświadczeniom mijającego roku, przyniosła owoce pojednania, jedności i pokoju - dodał.

"Trzeba dokończyć ich pracę"

Najlepszą formą uczczenia pamięci tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem, jest podjęcie prac i zadań, których oni sami nie dokończyli - mówił w homilii metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Nasza ojczyzna potrzebuje ludzi o światłych umysłach i gorących sercach, gotowych troszczyć się ofiarnie o dobro wspólne i podjąć służbę dla społeczności. Wielu z tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem, wybrało taką drogę. Najlepszą formą uczczenia ich pamięci jest podjęcie prac i zadań, których oni sami nie dokończyli- podkreślił metropolita krakowski.

O pochówku na Wawelu: Uczyniliśmy to z potrzeby serca

Kardynał mówił, że pomimo wiary w zmartwychwstanie, śmierć jest zawsze trudna i niełatwo się z nią pogodzić. Podkreślił, że symbolem głębokiej pamięci o tych, którzy "podjęli podróż, by uczcić pamięć o pomordowanych w Katyniu i sami zginęli podczas pełnienia misji", jest krypta na Wawelu. W krypcie tej pochowana została para prezydencka i zawisła tablica upamiętniająca wszystkie ofiary katastrofy lotniczej z 10 kwietnia.

Uczyniliśmy to z potrzeby serca i z obowiązku zachowania szczególnej pamięci o tych tragicznie zmarłych, nie kierując się żadną inną racją, tym bardziej racją polityczną. Wobec głębi takiego wydarzenia wszystkie inne racje, uprzedzenia i niechęci powinny zamilknąć- mówił kardynał.

Przypomniał, że w rocznicę katastrofy modlitwa jednoczy Polaków na Wawelu, w Smoleńsku, w Warszawie i w wielu innych miejscowościach. Do naszej katedry zaprosiliśmy najbliższe rodziny tych, którzy spoczęli na krakowskiej ziemi. Pamiętamy o wszystkich. Chcemy tę pamięć zachowywać szczególnie na Wawelu, będącym stróżem narodowej pamięci o wszystkich, którzy tworzyli naszą narodową, państwową i kulturową rzeczywistość w minionych wiekach. Jesteśmy wspólnotą nieprzerwanej pamięci i to pozwala nam umacniać naszą tożsamość i patrzeć z nadzieją w przyszłość- powiedział metropolita krakowski.

Zapraszamy na specjalne wydania Faktów RMF FM ze Smoleńska. 9, 10 i 11 kwietnia nasi dziennikarze, Małgorzata Steckiewicz, Tomasz Staniszewski, Przemysław Marzec i Paweł Świąder będą relacjonować wydarzenia związane z rocznicą katastrofy. Zachęcamy też do śledzenia relacji Pawła Świądra na twitterze.