11 śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i należących do wojska jest gotowych do akcji ewakuowania pacjentów chorych na Covid-19 ze Śląska do szpitali w innych regionach kraju – dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Decyzja o rozpoczęciu operacji może zapaść w połowie tygodnia.

Jak ustalił Krzysztof Zasada, pacjentów w najcięższym stanie miałyby zabierać maszyny LPR-u: to 6 śmigłowców z pełną aparaturą na pokładzie.

Wojsko z kolei gotowych ma maksymalnie 5 maszyn: Sokoła o standardzie zbliżonym do śmigłowców LPR-u i 4 transportowce - mowa jest tutaj o Mi-8 oraz Mi-17.

Tymi maszynami przewozić można maksymalnie 6 pacjentów leżących i 4 siedzących.

Zlecono m.in., by były przystosowane do montowania aparatury tlenowej.

Ewakuowani pacjenci zabierani byliby - w zależności od stanu zdrowia - z lotniska w Pyrzowicach pod Katowicami lub bezpośrednio ze szpitali.

Na razie - jak usłyszał Krzysztof Zasada - nie ma potrzeby ewakuacji. Kluczowe są jednak statystyki zakażeń koronawirusem na Śląsku z dzisiaj i z jutra, a także te dotyczące liczby wolnych łóżek covidowych w województwie.

W tej chwili w szpitalach w całym kraju zajętych jest niemal 30 tysięcy łóżek covidowych - oznacza to, że w ciągu 24 godzin liczba wolnych łóżek w szpitalach zmniejszyła się o ponad 800.

Resort zdrowia poinformował dzisiaj ponadto o blisko 17 tysiącach nowych zakażeń w całym kraju, a Śląskie - podobnie jak w poprzednich dniach - znalazło się w czołówce statystyk: minionej doby zarejestrowano tam 2 694 nowe zakażenia.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: