Czas Debaty, czyli wspólna akcja RMF FM i Interia.pl! Od dziś możecie przysyłać nam pytania, które chcielibyście zadać kandydatom na europosłów. Mamy nadzieję, że nasz CzasDebaty.pl pomoże Wam w podjęciu decyzji 25 maja.

Proponujemy Wam prostą, jasną i maksymalnie, jak to jest możliwe, demokratyczną debatę przedwyborczą w sieci. Każdy może zadać pytanie i każdy może zagłosować na to, na które odpowiadać będą komitety wyborcze. 

To będzie szybka piłka! Do dyspozycji macie 90 znaków. Przedstawiciele sztabów mają natomiast minutę na odpowiedź.

W proponowanej debacie nie ograniczamy tematyki. Można pytać o wszystko. Pod publiczne głosowanie poddamy jednak przede wszystkim pytania najbardziej jasne, precyzyjne i zadane w najbardziej inteligentny sposób.

Formułując pytanie zwróćcie uwagę przede wszystkim na dwie kwestie: po pierwsze, są to wybory europejskie, dlatego nie ma sensu pytać o nasze krajowe podwórko, ponieważ nie tym będą zajmować się europosłowie. Po drugie, pytajcie możliwie jak najbardziej szczegółowo - na tak postawione pytanie politykom trudniej będzie "lać wodę", a nam będzie później łatwiej ich z tych deklaracji rozliczyć.

Od polityków oczekujemy jasnych i zwięzłych odpowiedzi. Jak nas zapewnili, mają świadomość tego, że na ostatniej wyborczej prostej, która skończy się finiszem w dniu wyborów, 25 maja 2014 roku, liczy się każde słowo.

Jak to działa?

Od dziś możecie przysyłać nam dręczące Was pytania, które chcielibyście zadać kandydatom na europosłów (formularz TUTAJ), na Twitterze (wykorzystując hashtag #CzasDebaty) oraz oraz umieścić w komentarzu na stronie http://www.czasdebaty.pl. Z nadesłanych propozycji redakcja codziennie wybierze trzy, na które będziecie mogli później głosować. To, które dostanie najwięcej "lajków", zadamy następnie 9 komitetom ogólnopolskim. Odpowiedzi udzielone przez ich przedstawicieli opublikujemy na drugi dzień około godz. 10. Postępy naszej debaty będziecie też mogli śledzić na antenie radia RMF FM i na stronie RMF 24.

Łącznie zadamy kandydatom 5 pytań. Pierwsze pytanie dnia będzie pochodzić od redakcji. Odpowiedzi na nie będziecie mogli przeczytać w poniedziałek po godz 10. Reakcję kandydatów na ostatnie, piąte pytanie dnia (wybrane w czwartek) poznacie w piątek 16 maja!

(abs)