Pełna identyfikacja na wszystkich stadionach, wyższe kary dla pseudokibiców, a wyroki orzekane już na stadionach. Do tego możliwość zatrzymania kiboli w drodze na stadion, gdy mają przy sobie niebezpieczne przedmioty. Dziś w życie wchodzi znowelizowana ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych.

Przygotowane przez MSWiA we współpracy z resortem sprawiedliwości przepisy zmieniają 11 aktów prawnych, w tym 5 kodeksów, ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych, kodeks wykroczeń, ustawę o policji, kodeks karny.

Od dziś każdy kibic musi mieć jeden, niepowtarzalny numer i musi znajdować się w centralnej bazie danych. Na wszystkich stadionach Ekstraklasy, po przyłożeniu karty z czipem, kibic powinien być od razu zidentyfikowany na stadionowej bramce.

Ale wyższe kary za zakłócenie porządku na samym stadionie zaczną obowiązywać dopiero za 3 miesiące. Wtedy zmiana miejsca na stadionie czy niepodporządkowanie się poleceniom służb porządkowych będzie drogo kosztować - co najmniej 2 tysiące złotych. Również osoba, która używa elementu odzieży, utrudnia identyfikacje - tu również grozi kara nie mniejsza niż 2 tysiące - dodaje rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

Za 3 miesiące kluby będą mogły nakładać na swoich kibiców zakazy stadionowe nie tylko na własne obiekty, ale także na mecze wyjazdowe. Od 13 stycznia na stadionach będzie mogło pojawić się także słabe piwo - do 3,5 procent.

Zaostrzone zostaną kary za fałszywe alarmy bombowe. Obecnie sprawcy takich alarmów są karani na podstawie przepisów Kodeksu wykroczeń, najczęściej grzywną, czasem aresztem do 30 dni. Po zmianach grozić ma za to od sześciu miesięcy nawet do ośmiu lat więzienia. Karane ma być także niszczenie lub kradzież infrastruktury - np. trakcji kolejowej, tramwajowej, szyn, sieci elektrycznej, wodociągowej, telekomunikacyjnej.